Evrende yalnız degiliz

13 Şubat 2017 88 0

Evrende yalnız olup olmadığımız sorusu bilim dünyasının en manâlı sorularından biri. Bütün da bu konu üstüne kurulmuş olan Drake Denklemi ile ilgili geçtiğimiz günlerde bazı manâlı gelişmeler yaşandı.

DRAKE DENKLEMİ, SAMANYOLU GALAKSİSİ İÇERİSİNDEKİ ZEKİ MEDENİYETLERİN SAYISINA VARMAK AMACIYLA GELİŞTİRİLMİŞ BİR DENKLİK.

Denklemden özet olarak bahsetmek gerekirse, birçok bilinmeyenden oluşan ve net bir katiyet veremeyen bir denklik olduğunu söyleyebiliriz. Bu bilinmeyenler:Yıldızların sayısıGüneş’e benzeyen yıldızların oranıYıldız etrafındaki yaşama elverişli gezegenlerin sayısıYaşama elverişli gezegenlerde yaşam oluşma ihtimaliOluşan yaşamların akıllı hayat seviyesine ulaşma ihtimaliAkıllı hayat seviyesine ulaşan uygarlıkların evrene mesaj vazgeçme ihtimaliSinyal bırakılma süresi.

DENKLEM HER NE KADAR GÜZEL PLANLANMIŞ OLSA DA, BİLİNMEYENLER SEBEBİYLE NET BİR BEDEL VERMEKTEN FAZLA UZAK.

Yıldızların sayısı ve Güneş’e benzer yıldızların oranı konusunda az çok net fikirlerimiz var. Yıldız etrafındaki yaşama elverişli gezegen sayısı da 1-2 olarak kabul ediliyor (örneğin Güneş’in etrafında yalnızca Dünya, yani 1). Dördüncü, beşinci ve altıncı maddeler 1 ya da 1’e yakın olarak kabul ediliyor. Son madde ise ortalığı karıştırıyor, çünkü daha insanlık olarak bile ne dek vakit sinyal yayacağımızı, yani yaşayacağımızı bilmiyoruz.

BİLİM İNSANLARIYSA 50 YILDAN FAZLA SÜREDİR KULLANILAN BU DENKLEME BAZI GÜNCELLEMELER GETİRDİLER.

Rochester Üniversitesi’nde astronom olan ve araştırmayı yürüten ekibin başındaki isim olan Adam Frank, konuyla ilgili “Drake denkleminde temelde 3 büyük meçhul problem yaratıyordu. Bunlar; yıldızların ne kadarının etrafında Dünya’ya aynı yaşama kullanışlı gezegen olduğu, yaşamın ne sıklıkla oluşup zeki canlılara kadar evrimleşeceği, son olarak da oluşan yaşamların yok olmadan önce ne dek süre var olacağı. Günümüzdeyse bir takım cevaplara sahibiz.” diyor.

NASA’NIN KEPLER UYDUSUNUN SAĞLADIĞI VERİLERE KADAR, EVRENDEKİ YILDIZLARIN %20’SİNİN YAŞAMA ELVERİŞLİ GEZEGENLERE SAHİP OLABİLECEĞİ VARSAYIM EDİLİYOR.

Bu şart Adam Frank’in belirttiği birincil bilinmeyeni ortadan kaldırıyor. Geriyeyse hala iki kayda değer soru kalıyor:Yaşam ne sıklıkla oluşur?Oluşan uygarlıklar ne dek vakit yaşar?

FRANK VE EKİBİ BÖYLECE DURUMA ÖBÜR BİR AÇIDAN YAKLAŞMIŞ VE İNSANLIĞIN EVRENDEKİ GELMİŞ GEÇMİŞ TEK MEDENİLİK OLMA İHTİMALİNE ODAKLANMIŞ.

“Pesimizm çizgisi” adı verdikleri bu ihtimale kadar evrendeki tek uygarlık olma ihtimalimiz 10 milyar trilyonda 1. Bu oran öylesine ufak ancak, sonuca tarafından evrende tek olmadığımız adeta kesin gibi.

BU ORANA TARAFINDAN, DENKLEME TARAFINDAN AKILLI MEDENİYETİN OLUŞMA İHTİMALİ TRİLYONDA 1 OLARAK HESAPLANSA BİLE, EVRENDE BUGÜNE DEK 10 MİLYAR MEDENİLİK DAHA VAR OLMUŞ DEMEKTİR.

Araştırmacılar denklemin geliştirdikleri bu versiyonunun, evrende şuan yaşamış akıllı yaşamlardan ziyade 13.78 milyar takvim tarihindeki tüm uygarlıkları kapsadığının da altını çiziyorlar.

HER HALÜKARDA DURUM BİR HAYLİ UMUT VERİCİ.

Özellikle geçtiğimiz sene Stephen Hawking, Yuri Milner ve Mark Zuckerberg tarafından 76 milyon dolar yatırımla başlatılan ve bize en yakın yıldız sistemi olan Alpha Centauri’de hayat izleri bulmayı amaçlayan dev projeyi de göz önünde bulundurursak, yalnız olmadığımıza dair bir sonuca ulaşmaya gitgide artarak yaklaşıyoruz diyebiliriz.

ÖZETLE, BİLİMİN EN HEYECANLI ZAMANLARINDA YAŞIYORUZ.

Gelecek yıllar bizlere ayrı bir cihan gerçeğini sunabilir. Bekleyip göreceğiz… Bir anketle yazımızı noktalandıralım.

kaynak onedio

 

BENZER KONULAR
reklam
reklam