NicemillNicemill
NicemillNicemill

Dünyanın En Zeki Kadınlarından Olan Türk: Feryal Özel

10 Mart 2017 81 views 0

Son zamanlarda dünya çapında ses getiren Türk bilim insanlarının sayısı günden güne artıyor bildiğiniz üzere.

Başardıklarıyla gururumuz olan, ismini tüm dünyaya duyuran Türk bilim insanımızın ismi Prof. Dr. Feryal Özel.

Zekasıyla Albert Einstein, John Nash gibi ünlü bilim insanlarının yer aldığı 20 kişilik ‘Büyük Fikirler’ listesine girmeyi başaran bir astrofizik profesörü kendisi.

Küçüklüğünden beri sorgulamayı ve araştırmayı seven bir çocuk olmuş Özel.Tıp doktoru olan anne babanın çocuğu olan bilim insanımız, küçük yaşlardan itibaren evreni sorgulayan, düzensizliklerden rahatsız olan bir çocuk olmuş.

10’lu yaşlardan itibaren de fiziğe olan ilgisinin peşine takılmış ve fizikçi olmaya karar vermiş.26 yaşına geldiğinde ise dünyanın en iyi fizikçilerinden biri olacağını kanıtlar nitelikte başarılara imza atmaya başlamış, makaleler kaleme almış.

Yaklaşık 15 senedir NASA bünyesinde görev alan Türk bilim insanımız, halen kara delikler üzerine çalışmalarını yürütüyor.

Geçtiğimiz sene NASA’nın en değerli projelerinden birinin başına geçirilen Özel’in nihai amacı, üretilen yeni nesil uzay teleskobu ile uzayı ‘izlemek’.

Konu ile alakalı Hürriyet’e konuşan Özel şöyle diyor.

www.hurriyet.com.tr
“NASA’nın büyük bir projesini yürütüyorum, 2020’lerde hayata geçebilecek bir uzay teleskopu. Ayrıca NASA’nın bu yıl içinde Uluslararası Uzay Üssü’ne gönderilecek bir başka uzay teleskopu üzerinde uzun yıllardır çalışıyorum. Geçen yıldan beri de NASA’nın astrofizik aktivitelerine yön veren danışma kurulunda görev yapıyorum. Ayrıca bir karadeliği doğrudan görüntüleyeceğimiz olay ufku teleskopu projesi de son hızla devam ediyor. Onun için yaptığımız hesaplar bitti. Nisan ayında dünyanın dört bir tarafındaki teleskoplarla 10 gün sürecek bir gözleme başlıyoruz. Çok heyecanlı bir dönem.” 

Türk bilim insanımızın tek başarısı NASA tarafından önemli bir projenin başına geçirilmek değil.

John Simon Guggenheim Vakfı tarafından üstün sanatçı ve bilim insanlarına verilen ‘Guggenheim Fellow’ ünvanına layık görülen ilk ve tek Türk bilim insanı ayrıca kendisi.

Feryal Hanım, Dimitros Psaltis isminde tıpkı kendisi gibi astrofizikçi olan eşinden, 2 güzel kız çocuğuna sahip.

Çocuklarının da tıpkı kendisi gibi matematik ve fen alanlarında ilerlemeyi düşündüğünü belirten Özel, onların bu konudaki en büyük desteği olmuş durumda elbette.

NASA’da tüm insanlığı ilgilendiren önemli bir projenin başına getirilmiş, dünyanın en zeki kadınlarından gösterilen Sayın Feryal Özel’i yürekten kutluyoruz.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

kizilay_banner_300X300
HAVA DURUMU
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
DÖVİZ KURLARI

DOLAR

EURO

ALTIN

BIST100
Kurumlar
Bilim ve Teknoloji, Girişimciler, Haberler, İnternet, Kurumlar

BİLİŞİM MEDYASI DERNEĞİ (BMD) YENİ DÖNEME HIZLI BAŞLADI

Bilim ve Teknoloji, Etkinlikler, Girişimciler, Haberler, İnternet, Kurumlar

Bilişim Medyası Derneği’nde Yeni Dönem