AMD RYZEN 8 Çekirdek 16 İzlek, Performans ve Detaylar

07 Nisan 2017 91 0

AMD ATI gerçekleştirdiği New Horizon etkinliği kapsamında Zen çekirdeklerine dayanan yeni nesil RYZEN işlemci ailesinin performans detaylarını paylaştı. Merakla beklenen Zen mimarili işlemciler bundan böyle Ryzen markası altında karşımıza çıkacak. Bununla birlikte etkinlikte Ryzen hakkında çeşitli demolar ve detaylar da paylaşıldı.

Öncelikle Zen ve Ryzen kelimelerinin anlamlarına bakalım. Zen adının seçilmesindeki ana konu “denge” olarak, AMD Ceo’su Dr.Lisa Su’nun yaptığı sunumda açıklandı. Yeni işlemcilerdeki yüksek güçlü performans ve yeni 14nm üretim teknolojisi ile beraber gelen düşük güç tüketimi arasındaki dengenin kurulmasından geliyor. Zen mimarisi adı altında Ryzen adı verilen ailenin adının anlamı ise Ryzen kelimesi İngilizcede “Risen” kelimesinin telaffuzu olarak karşımıza çıkıyor. Kelimenin anlamı “yükselmek/yükselmiş”. Burada AMD firmasının uzun zaman sonra işlemci piyasasındaki üstünlüğü tekrar eline almak için “yükselişe” geçtiğinin bir işareti olsa gerek.

Bilgisayar piyasasındaki tartışmasız en iyi gelişmelerden biri ise DDR4 platformunun gelmiş olması. Bu platforma Intel hemen uyum sağlamış, yeni işlemci ailelerini ve yeni 110, 150, 170 yonga setlerini çıkartmış fakat AMD ise AM3+ platformunda DDR3 de kalmış durumdaydı. Artık buna bir son vermenin vakti olarak Zen mimarisi 4 yıldır geliştiriliyordu. Yeni işlemci tasarımında çalışacak ekip elemanları, 4 yıl süren yoğun bir çalışma, harcanan saatler… AMD firması Zen ile Intel’e, watt başına performans yanında düşük güç tüketimi ve 14nm FinFET teknolojisi ile daha az ısınmayla da kafa tutmuş durumda. Ryzen ailesinin ilk işlemcileri Intel’de direkt olarak SkyLake ve KabyLake ailesini hedef alıyor. Hız aşırtma yapılmadan direkt olarak DDR4 2667Mhz çift kanal destekli RAM’ler ile çıkışı bomba gibi yapan Ryzen ailesi muhteşem derecede umut vadediyor. Hem de bütün bunları bu zamana kadarki fiyat/performans anlayışından vazgeçmeden yapıyor! Intel’in nerdeyse 4000TL’lik işlemcilerine 2500TL gibi bir fiyatla kafa tutan Ryzen gerçekten muhteşem bir giriş yaptı diyebilirim.

Ryzen’in isimlendirmesi hakkında ise 7 en üst seviye, 5 orta seviye ve 3 alt seviye olarak piyasada görünüyor. 1800X’i örnek alarak konuşursak ilk rakam (1) işlemcinin jenerasyonunu yani neslini belirtiyor. Intel’in 2000, 3000, 4000 gibi ilerleyen şekilde Ryzen’in de 2000, 3000, 4000 modellerini görme imkânımız olabilir. 2.rakam ise o işlemcinin seviyesini belirtiyor. Eski sistemle aynı denilebilir. 7, 8, 9 profesyonel kullanıcılara, 4, 5, 6 orta seviyeli ve yüksek performans kullanıcılarına, 1, 2 ve 3 ise düşük seviyeli iş, ofis, küçük çaplı işletmelerde kullanılabilecek veya o tarz kullanıcılara hitap ediyor. En sonda bulunan X ise düşük güç tüketimiyle beraber yüksek performansı gösteriyor.

AMD, 3.4GHz hızında çalışan, 8 çekirdekli ve 16 izlekli Ryzen işlemcisini Blender testine tabi tuttu. Demo testinde Ryzen’e karşı X99 platformu kullanan 1000 Dolarlık Broadwell-E serisi Intel Core i7-6900K kullanıldı. Test sistemleri işlemciler dışında tamamıyla aynıyken i7 6900K üstelik 3.7GHz yani daha yüksek bir frekansta çalışıyordu. Buna rağmen Ryzen, testi aynı sürede tamamladı. (Hatta burun ucuyla geçti). Sıkı durun, en önemli noktaya değiniyorum; testte kullanılan Ryzen işlemcisi 95W TDP değerine sahipken i7 6900K 140W TDP değerine sahip.

Ek olarak 4K çözünürlükte Battlefield 1 ve Star Wars Battlefront’a gelen Rogue One DLC’si de test edildi. Yüksek çözünürlükte 60 FPS yakalandı.

Daha Düşük Voltaj, Daha Düşük Güç Tüketimi ve Daha Yüksek Frekans

AMD, en yüksek enerji verimliliğinde en yüksek frekansa ulaşmak için mimariyi gerçektende iyi tasarlamış. Extended Frequency Range – Genişletilmiş Frekans Aralığı – XFR – olarak adlandırılan sistem içerisinde iki adet kalemi barındırıyor; Pure Power (Saf Güç) ve Precision Boost (Hassas Yükseltme).

Pure Power, sıcaklık, frekans ve voltaj ölçümlerini gerçek zamanlı olarak Zen çekirdeği boyunca dağıtılan gömülü sensörlerü izleyerek çalışıyor. Elde edilen veriler ışığından en düşük gerilim kullanılarak işlemcinin daha az ısınması, daha az enerji tüketmesi sağlanıyor.

Precision Boost ise yine benzer bir yapıya sahip ancak bunun işi Pure Power’ın tam tersi. Yani burada, amaç herhangi bir voltajda maksimum frekans hedefleniyor. Ancak bu yapılırken de enerji tüketimine bir yük bindirilmiyor. Gerçek zamanlı olarak izlenen işlemcide hız artışları sadece milisaniyeler içerisinde gerçekleştiriliyor.

AMD X370, üst düzey performansa ihtiyaç duyan hız aşırtmayı sevenlere yönelik bir yonga. AM4 anakartların en üst seviyesi olan X370 yongası çoklu GPU desteğine sahip. Yani hem CFX (CrossFire) hem de SLI destekleniyor.

AMD, GPU’lar için yongada iki tam x16 (Gen3) portu konumlandırmış durumda. Ancak üreticiler PLX çipi üzerinden ilave PCI-e ekleyebilir, fakat elbette bu maliyeti artıracaktır. Yonganın ayrıca DDR4, USB 3.1 Gen 2, NVMe ve SATA Express seçenekleri için desteği bulunuyor.

Zen Mimarisi Summit Ridge ile Masaüstüne, Naples ile Sunuculara, Raven Ridge ile Notebook’lara Geliyor

Yazımızın sonuna gelirken son olarak yeni mimarinin hangi platformlara geleceğini belirtelim. Zen mimarisi Ryzen markası altında Summit Ridge (SR) olarak masaüstü platformuna 2017’nin ilk çeyreğinde gelmeye başlayacak. Piyasaya ilk adım atan modeller üst seviye işlemciler olacak, sonra orta ve giriş işlemciler gelecek. Ryzen’den sonra Naples ile sunucular, ve yılın muhtemelen ikinci yarısında Raven Ridge ile Notebook’lar Zen ile buluşmuş olacak.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=4DEfj2MRLtA&w=560&h=315]

BENZER KONULAR
reklam
reklam