Hayaldir gerçek olur zaman ile geri dönme hayaline sebep olur. Zordur gurbette yaşamak, bir o kadar da havalı bazı insanlara.

Ben Amerika’dayken diye başlayıp havalı birçok cümle kurulur. Görebileceğiniz yerlerin ve yaşayabileceğiniz maceraların sınır yoktur. Fakat hiçbir şey memleket kokusunu aile sıcaklığını köy kahvaltısını, bazlamaya, kebabı, ege yemeklerinin yerini tutmaz. İzmir’liysen özlersin boyoz ve haşlanmış yumurtayı. Gurbetteyseniz, kapatırsınız gözlerinizi ve gezersiniz hayalinizde, o kadar. Sevdiklerinizi hayal eder gerçeğine dokunamazsınız. Bazı insanlar Newyork fotoğraflarına bakar düşler siz memleket fotoğrafına bakar düşlersiniz. Arkadaşlarınızla ettiğiniz sohbetleri, kardeşlerinizle geçirdiğiniz zamanları düşlersiniz. Mahalle maçlarını, pamuk şekercileri, bayramları…

Şimdi asıl konuya gelelim haydi gittin Amerika’ya dedin ben Amerika’dayken. Ozaman anlatmak gerek 6 yıllık ABD geçmişimi Türkiye ile ABD arasında almış olduğum eğitim alanındaki sektör hakkında birkaç detaya değinmek istiyorum.

Türkiye’de IT Bilgi İşlem bir kurumun içinde yer alan ve bilgisayar ile her alana bakan bir birim genelde iş bölümü yok çalışanlar neredeyse her şeyden anlıyor ve yetersiz kaldıkları yerde dış kaynaktan destek alıyorlar. Gördüğüm kadarıyla işlerin büyük kısmına hakimler ve iyi çalışıyorlar ama ücret olarak karşılığını almıyorlar bu konuda mutlu değiller.

Peki Amerika’da nasıl?
Amerika’da bilgisayar teknolojisi telekomünikasyon tarafında daha güçlü. Kişi eğer mühendis statüsünde ya da sizin deyiminizle 2 yıllık ön lisans mezunu ise alanında iş bulmakta zorlanmaz. Telekomünikasyon tarafı demişken burada alt yapı çalışmaları gibi şeylerde dâhil bir mühendisi 40 metrelik bir direğin tepesinde merdivende santral ayarları yaparken görebilirsiniz. Türkiye’de buna pek şahit olmadım bu tip işleri genelde teknikerler yapıyor mühendisler direk kıdemliymiş gibi başlıyor.

Peki çalışma şartları nasıl bir IT çalışanı hangi haklara sahip olur?

Hakkını sonuna kadar alabildiğin ve önceden el sıkıştığın sonra sadece iş olanağı sunar bir ülkedir Amerika. Maaş yıllık olarak teklif edilir. Sağlık sigortası ya da kendi sigortanız varsa bunun tamamını ya da bir kısmını ödeyebilir. Yeni çıkan programları öğrenmeye teşvik etmek amaçlı ücretsiz lisanslar. Eğer eğitim görüyorsanız bu konuda maddi destek ya da bir takım sertifika sınavlarına giriyorsanız bu konuda eğitim ve sınav ücretlerini ödeyebiliyorlar.

İstenilenler Nelerdir?

Firmalar genellik geçmişi temiz sağlık açısından sorunu olmayan ve en az 2 yıl deneyimi olan genç çalışanlardan yana. Bazı bölgelerde işle alakalı ek şartlarda olabilir yüksekte çalışabilir soğukta çalışabilir gibi bu tarz durumlarda yıpranma payı olabiliyor soğuk sistem odalarında çalışan arkadaşlar daha fazla molaya sahip ya da özel giysilere sahip ya da daha saat çalışıyorlar bunun için ek ödeme alanda var yere göre değişiyor.

Amerika’da hayat standartları çok yüksek olduğundan ve kariyerinize ABD devam etmek istiyorsanız aylık en az 2000 $ kazanmanız gerek, dili ne kadar iyi bilirsen o kadar iyi, İş konusunda sadece uzman olduğun alanda geliştirmek ve başkaların işine burnunu sokmamak en mantıklı. Ne kadar çok uzmanlık alanın gelişirsen o kadar çok itibar ve para kazanma şansı var.