Ay’da sudan sonra yer altı kaynakları araştırılıyor

01 Mart 2018 171 0

Yeni yapılan keşif, Ay’da sudan sonra Platin, Titanyum, Zirkonyum, İtriyum elementlerivarlığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine Gümüş ve Altın rezervleri tespit edilmiştir. Peki Sonra….

Bilim adamları Dünya’nın uydusu Ay‘da sanılandan çok daha yaygın ve bol miktarda su bulunduğunu keşfetti.

Peki yeraltı kaynakları araştırmaları nasıl gidiyor ? Altın, petrol ve benzeri kaynaklar Ayda da mevcut ise Onları kimler sahiplencek.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) ay keşif uydusu Lunar Reconnaissance Orbiter’ın (LRO) ölçüm araçlarını kullanan uluslararası araştırma ekibi, suyun Ay’ın tüm enlemlerinde, zamana veya yer oluşumuna bakılmaksızın var olduğunu tespit etti.

“Ay’ı keşfetme ve İnsanlı Ay yolculuğu projesi kapsamında A.B.D tarafından gerçekleştirilen Apollo programı sonucunda ve devam eden çalışmalar sonucunda Ay’dan bazı numuneler getirilmiştir.
Özellikle Apollo 11’in görev esnasında ‘sessizlik denizi’ adlı bölgeden alınan numuneler ve bu numunelerde yapılan analizlere göre nin Platin, Titanyum, Zirkonyum, İtriyum elementlerivarlığı tespit edilmiştir.

Ay’ın diğer bölgelerinde ise genel olarak Demir, Çinko, Bakır, Gümüş ve Altın rezervleri tespit edilmiştir.
Ay’ın oluşumu hakkında tam olarak bilgi sahibi değiliz..Eğer Mars büyüklüğündeki bir gök cisminin şiddetle Dünyaya çarpması sonucu uzaya fırlayan taş ve toprak parçaların zamanla birleşerek Ay’ı oluşturmuşsa ki yapılan araştırmalar bunu gösteriyor. Öyleyse Dünya’da bulunan element ve minerallerin birçoğunun Ay’da da bulunacağından eminiz.Yapılan son araştırmalar %99 oranla bunu doğruluyor.
Yukarıda belirttiğim gibi uydumuz yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengin.Yapılan bu büyük çaplı yatırımların karşılığını, kendisinden beklenen sonucu verecektir.”

Araştırmaya önderlik eden ABD’nin Colorado eyaletindeki Uzay Bilimi Enstitüsü’nden Joshua Bandfield, “Günün hangi saatinde veya hangi enlemde olursa olsun su sinyallerinin sürekli mevcut olduğunu görüyoruz.” dedi.

Daha önce yapılan araştırmalarda Ay‘da suyun yalnızca kutup enlemlerinde buz halinde muhafaza edildiği, su sinyallerinin Dünya zamanıyla 29,5 gün süren ay günü içinde azalarak yok olduğu ileri sürülmüştü.

Araştırmacılar bulguların Ay’a suyun nasıl ulaştığı ve su kaynaklarından istifa edilip edilemeyeceğinin anlaşılması açısından faydalı olacağını umuyor.

Ay’da suyun nasıl bulunduğu hala gizemini koruyan bir konu. Bu konuda en yaygın hipotez, Güneş rüzgarlarınca taşınan oksijen ve hidrojen moleküllerinin Ay yüzeyinde birikmesiyle oluştuğu yönünde. Bir diğer hipotez de suyun milyarlarca yıl önce Ay’ın oluşum evresinde bileşimini meydana getiren mineraller içinde depolanmış halde bulunduğu.

Bilim adamları ayrıca Ay’daki suyun dışarıdan erişilebilir olup olmadığını anlamaya çalışıyor. Böyle olması halinde astronotlar için içme suyu olarak veya hidrojenle çalışan uzay araçları için yakıt olarak kullanılabileceği öngörülüyor.

Araştırmanın bulguları “Nature Geoscience” dergisinde yayımlandı.

BENZER KONULAR
reklam
reklam