Başarılı olmak, bir şeyleri başarmak hemen herkesin ortak hedefi… Ancak kimileri için başarı kendiliğinden geliyormuşçasına kolayken kimileri için de bir türlü varılamayan yol gibidir. Peki, nerede hata yapıyor? Hangi adımları atlıyoruz? 

Barış Özcan’nın Başarılı olmak konusu ile ilgişi yapmış olduğu muhteşem söyleyişi sizlere sunmak istedik.

Barış Özcan’nın Videoda bahsettiği gibi ;

Dünyada pek çok ilginç oran var. Bunlardan biri de 80-20 oranı. Bu oran ilk önce ekonomide gözlemlenmiş. Vilfredo Pareto, İtalya’nın topraklarının %80’inin, nüfusun %20’sine ait olduğunu bulmuş. Daha sonra bu oranın başka konularda da ortaya çıktığını fark etmiş. Hemen adını koymuş: Pareto ilkesi. Hemen her yerde “öngörülebilir bir dengesizlik” varmış. Gelir adaletsizliği şeklinde tanımladığımız bu veriler halen geçerli. Şu anda tüm dünya nüfusunun %20’si toplam zenginliğin %80’ine sahip. Bu dengesizlik size çok şaşırtıcı gelebilir. Özellikle de ilk %20 içinde değilseniz… Ama aslında bunu siz de kendi hayatınızda görebilirsiniz. Genellikle girdilerle çıktılar arasında bir dengesizlik oranı vardır. Çalışır, çabalarsınız ama tüm bu çabalarınızın, enerjinizin %20’si; ürettiklerinizin, sonuçların %80’ini oluşturur.

Bu ilginç oranı hemen her alanda bulabilirsiniz. İş dünyasında satılan ürünlerin %20’si şirket karının %80’ini oluşturur. Trafikte kazaların %80’ine sürücülerin %20’si sebep olur. Aslında bu “dengesizlik oranı” hep aynı kalmaz bazen daha da uç noktalara gider. Örneğin her yıl gösterime giren 300 filmden sadece 4 tanesi (yani %1.3’ü) bilet satışlarının %80’ini oluşturur. Daha uç bir örnek ister misiniz? Gündelik hayatta kullandığımız kelimelerin %80’i 400’ü geçmez. Sözlükteki toplam kelimelerin %1’i bile değil.

Madem beş parmağın beşi de bir değil, bütün mesele bu sonuçları doğuran %20’yi, doğru parmağı bulabilmek!

Bunun için hayatı basitleştirmek, sadeleştirmek gerekiyor. Daha önce “az çoktan fazladır” demiştik. Aslında 80-20 kuralı da aynı şeyi söylüyor. Sonuçların %80’ini oluşturan sebeplerin %20’sini yani “doğru azınlığı” bulabilirsen hayatını sadeleştirebilirsin. Bunun için önce bu oranın farkına varmalı, sonra da her konuda odaklanmaya başlamalısın.

Çoğumuz hayat kalitemizi “mutluluk”la ölçüyoruz ama ilginç bir şekilde vaktimizin çoğunu bizi mutlu etmeyen şeylerle harcayarak geçiriyoruz. O halde kendimize şu soruyu soralım: “yaptığım şeylerin hangi %20’si mutluluğumun %80’ini oluşturuyor?” Cevabı bulup da bunları daha fazla yaparsanız hayat kaliteniz artacaktır.

Barış Özcan, Hayatta başarılı olmak mutluluk ile ölçüle bilen bir durum olduğunu dile getirmiş fakat bizler maalesef mutluluğun peşinden pek koşamıyoruz. Bazen başarılı olmak ve olabileceğimiz kişiye yaklaşmak için daha fazla şey eklemek zorunda değiliz, bazılarından vazgeçmeliyiz. Her birimiz farklı bir başarı tanımına sahip olabiliriz. Ama vazgeçmemiz halinde başarılı olabileceğimiz bazı evrensel şeyler vardır.

Bu dünyada sadece bir defa yaşayacaksın; ama doğru yaparsan, bir kere yeter. — Mae West

Başarılı insanlar, uzun dönemli hedefler belirler ve bu hedeflerin, her gün yaptıkları kısa vadeli alışkanlıkların sadece bir sonucu olduğunu bilirler.

Barış Özcan Takip Etmek İsterseniz :

Youtube Kanalı