Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, “BTKariyer Günleri” kapsamında genç yetenekleri başarılı isimlerle bir araya getirdi. 

BTK ev sahipliğinde, “Dinlenesi Fikirler” temasıyla düzenlenen programa Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, kurum başkan yardımcıları, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan, Türk Telekom CEO’su Paul Doany ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Programın moderatörlüğünü yapan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, elde ettiği başarının sırrını anlattı. Bir insanın çalışma disiplinine çocukluktan itibaren sahip olduğuna dikkat çeken Başkan Sayan, okul yıllarında yaşadıklarından bahsetti. Hedeflenen yere gelmek için tüm öğrencilere istedikleri bir bölümü tercih etmeleri tavsiyesinde bulunan Sayan, İstanbul Üniveristesi’ndeki eğitimini tamamlamasının ardından yaşadığı dönüm noktasını şöyle anlattı: “Yüksek lisansımı Münih’te yaptım. Bütün üniversitelerde staj değişim programları vardır. Ben 3. sınıfta bir sınava girdim Almanya’da. 100 kişinin arasından ilk 3’te yer aldım ve Münih’te bir şirkette staj yaptım. Baktım burada teknik imkanlar var yüksek lisans için Münih’e gittim. Şimdi de Erasmus gibi programlar var. Onlara mutlaka katılın” tavsiyesinde bulundu.

Okul hayatında çalışkan bir öğrenci olduğunu söyleyen Sayan, öğrencilik yıllarında kendine çizdiği yol haritasını anlattı. “Kendime göre bir metedoloji belirledim” diyen Başkan Sayan, eğitimi kendisi için bir hobi olarak gördüğünü belirtti. Başarı elde etmede dil öğrenmenin gerekliliğinin altını çizen Sayan, erken yaşlarda dil öğrenmesinin avantajını meslek hayatı boyunca yaşadığını vurguladı.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan

İş hayatında kimlerle çalışıldığının büyük bir öneme sahip olduğunun altını çizen Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, başarının anahtarının ne olduğunu “İnsan kendi hayatını değiştirebilir. Bunun yollarından en önemlisi de erken kalkmaktır. İlk gazeteyi okumak, ilk haberi izlemek sizi öne taşır. Ancak erken kalkanlar, başarı sahibi olan insanlardır. Hayatta başarının sırrı, çok çalışmamak ve vazgeçmemektir. Çok çalışan, vazgeçmeyen, disiplinli insanlar ve hayatlarında doğru insanları bulunduranlar başarıya ulaşırlar” ifadeleriyle anlattı.

Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan

İlk iş hayatına adım attığında ne yapmak istediğini bilmediğini söyleyen Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan öğrencilere “Kendinizi sürekli zorlayın ve eğitin. Kendinize vakit ayırın. Kendinizi değişikliğe itin, meraklı olmaya  ve denemeye devam edin. Seyahat etmelisiniz. 2000’li yıllarda teknolojinin yapabileceği şeyler çok azdı ama şu an büyük bir gerçek” tavsiyesinde bulundu.

Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu

Başarılı olmanın okuldaki hocalarına borcu olduğu yorumunda bulunan Türk Telekom CEO’su Pual Doany ise öngörüleri sayesinde girdiği sektörde ilde ettiği başarıyı şu sözlerle aktardı: “Teknoloji ve ticarileşmenin 20 yıla kadar çok önemli olacağını olacağını öngördüm. Teknoloji alanında eğitimler verdim. Kariyerim boyunca aynı zamanda eğitici oldum. 62 yaşındayım ve öğrenme sürecim hala devam ediyor. Mezun olduğum dönemlerle kıyaslarsak şuanda kalite odaklı işler yapılıyor. İyi bir üniversite okumanız size burs kazandırır. Hayattaki en büyük riski yaşınız gençken alabiliyorsunuz”

Türk Telekom CEO’su Pual Doany

Konuşmaların ardından konuşmacılar katılımcıların sorularını cevaplandırdı. Etkinliğin sonunda yapılan çekilişle öğrencilere telefon ve tablet hediye edildi.

Kaynak: Bilgi.zone