Bilim adamlarına Dünya’nın Araştırılmasına Yardımcı Olabileceğiniz 10 Kolay Yol

23 Nisan 2017 140 0

Kelebekleri gözlemlemekten, hava durumu incelemelerine dek kendi kendimize de, pek çok bilim projesine dahil olabilir; çevresel sorunların çözümüne yardımcı olmaya çalışabiliriz.

18. yüzyılın sonlarında, yazar, teorisyen, politikacı, bilim insanı ve devlet adamı Benjamin Franklin, yaptığı icatlarda tarihe resmen imzasını attı. Bugün pek çok yaşlı insanın hayatını kolaylaştıran çift odaklı gözlüklerden, yıldırımların olası zararlarını önleyen paratonerlere, yüzme paletlerinden, sobaya dek mucitin icatları saymakla bitmemekte. Yüzyıllar sonra dahi, Franklin sadece devlet adamlığı ya da yazarlığı ile değil, topluma vatandaş bilim insanı olarak ettiği hizmetlerle anılmakta.

SciStarter’ın kurucusu Darlene Cavalier de, her birimizin kendi imkanlarımızla vatandaş bilimine ya da diğer bir adıyla halk tabanlı bilime, amatör ya da profesyonel olarak katılmamızın, toplumumuzun gelişmesine ne derece katkıda bulunacağına dikkat çekiyor ve “Yüzlerce yıl önce, bilim uzmanlaştırılmadan, herkes bir şekilde bilim yapıyordu; herkes bilim insanıydı.” diyor.

Yurttaşlık bilimi, genellikle resmi dereceleri olmayan insanlar tarafından yürütülen bilimsel araştırmalar olarak tanımlanmakta. İnternet ve diğer yeni teknolojilerin sergilediği birçok disiplin aracılığıyla dünyayla ilgili bilgi toplayan, gün geçtikçe büyüyen bir hareket. Biz de her birimiz, kendi imkanlarımız doğrultusunda bu harekete katılıp; bilimin ilerlemesine yardımcı olabiliriz.İşte bugün dahil olabileceğimiz farklı vatandaş bilimi projeleri:

  • mPig, ilk olarak kışın yağış kaydetmeyi amaçlayan ücretsiz bir uygulama olarak ortaya çıktı. O zamandan bugüne, dolu, kar, fırtına gibi pek çok hava gözlemini içerecek şekilde gelişti. Biz de bu uygulama sayesinde bölgemizdeki hava değişimlerini rapor edebiliriz.
  • Pieris Projesi, vatandaş bilim insanlarından Pieris rapae veya beyaz lahana kelebekleri hakkında bilgilerin toplandığı bir proje. Projenin amacı, bu hoş minik canlılarla ilgili bir veri tabanı oluşturabilmek.
  • NASA Observer Cloud uygulaması, bulutlarla ilgili gözlemlerimizi, bulutlarda meydana gelen değişimleri kaydedebileceğimiz bir uygulama. Vatandaş bilim insanları olarak uygulama sayesinde NASA’nın gözlemlerine yardımcı olabiliriz.
  • SmartFin, okyanus sağlığını etkileyen konularda sörfçüleri ve toplulukları birbirine bağlayan bir uygulama. Toplanan veriler, okyanus eğilimlerini daha iyi anlamak ve iklim değişikliğinin neden olduğu sorunlara karşı harekete geçmek için kullanılmakta.
  • Siklon Merkezi, katılımcıların tropikal siklon görüntüleri hakkında çevrimiçi olarak sorularına cevap vererek tropik siklonlar hakkında bilgi toplayan bir projedir.
  • RinkWatch vatandaşlardan arka bahçedelerindeki buz pateni pistleri vasıtasıyla iklim değişiklerini izlemeyi amaçlayan dijital bir proje. Gönüllüler arka bahçedeki pistte hangi günler kaykay kullanılıp hangi gün iklim şartlarından dolayı kullanılmayacağı verilerini girmekte.
  • Nature’s Notebook, gönüllülerin kendi bölgelerinde yaşam süren bitki veya hayvan türlerini gözlemleyerek, haklarında bilgi verdikleri bir proje.
  • StreamSelfie, vatandaş bilim insanlarının bölgelerindeki su kaynaklarının görüntülerini çekip, paylaşmaları ile su kalitesini takip etmeyi amaçlayan bir proje.

Elbette bütün bu projeler, uygulamalar dışında da kendi projelerimizi oluşturup; bilime elimizden geldiği kadar yardımcı olabiliriz.

Bugün katılabileceğiniz 10 vatandaş bilim projesi:

1. mPing , ilk başlatıldığında kışın yağış kaydetmeyi amaçlayan mobil cihazlar için ücretsiz bir uygulamadır. O zamandan beri dolu ve diğer hava durumunun gözlemlerini içerecek şekilde gelişti.

2. Pieris Projesi , vatandaş bilim adamlarına Pieris rapae veya beyaz lahana kelebekleri hakkında bilgi kaydetmelerini ister. Amaç, organizmalar ve değişen ortamlar arasındaki daha geniş ilişkilere ışık tutabilecek bu bir böcekle ilgili kapsamlı bir veri tabanı.

3. NASA Observer Bulut Uygulaması, bulut gözlemlerini ve değişikliklerini belgelediği için vatandaş bilim insanlarının NASA bilim adamlarıyla çalışmasına olanak tanır.

4. CoCoRaHS veya Topluluk İşbirliği Yağmuru, Hall & Snow Network, toplulukların yağmur, dolu ve kar dahil olmak üzere yağış modellerini düşük maliyetli ekipman kullanarak ölçmesi ve haritalaması için bir fırsattır.

5. SmartFin , okyanus sağlığını etkileyen konularla sörfçüleri ve topluluklarını birbirine bağlar. Toplanan veriler, okyanus eğilimlerini daha iyi anlamak ve iklim değişikliğinin neden olduğu sorunlara karşı harekete geçmek için toplulukları harekete geçirmek için kullanılmaktadır.

6. Siyanobakteriler , zararlı alglerin oluşma zamanını ve oluşumunu ve bunların su sağlığı üzerindeki etkilerini tanımlamak için yerel topluluklardan gelen raporlara dayanır.

7. Siklon Merkezi , katılımcıların tropikal siklon görüntüleri hakkında çevrimiçi olarak sorularına cevap vererek tropik siklonlar hakkında bilgi toplayan bir projedir.

8. RinkWatch , günlük vatandaşlardan arka bahçedeki buz pateni pistleriyle iklim değişikliğini izlemelerini isteyen dijital bir projedir. Gönüllüler arka bahçedeki pistin yerini belirler ve kaykay yapabilecekleri gün sayısı belgeler.

9. Nature’s Notebook , gönüllülerden kendi alanlarında buldukları flora ve fauna hakkında devam eden gözlem yapmalarını istemek suretiyle halkla ilgisini çekmektedir.

10. StreamSelfie , su kalitesi izleme ile ilgilenmenin basit bir yoludur. Vatandaş bilim adamlarından, yerel akışlarının önünde bir öksürü istedi ve paylaştı.

BENZER KONULAR
reklam
reklam