Bilim dünyası şokta! Sebebi uzaylılar olabilir mi?

07 Nisan 2018 68 0

Sibirya’da oluşan devasa delikler bilim insanları tarafından araştırılıyor. Sayıları biraz daha artan deliklerin nasıl oluştuğu hakkında bazı teoriler olsa da kesin sebep tam olarak bulunamadı. Tabii ki bu durumda komplo teorisyenleri işin içine girdi ve dev deliklerin uzaylılara ait olabileceğini ileri sürdü.

Sibirya’nın hava sıcaklığı sıfırın altındaki ücra köşelerinde ortaya çıkmayan devasa çukurlar, bilim adamlarını endişelendiriyor.

Sibirya’da bulunan Batagaika Kriteri devasa bir alanı kaplıyor. 1960’lı yıllarda çökmeye başlayan toprak giderek büyümeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıllar da Sibirya’da aniden ortaya çıkan dev deliklerin arasına 4 tane daha katıldı.

Sibirya’nın Yamal Yarımadası’ndaki dört büyük kraterin dışında onlarca küçük kraterin de bulunduğu belirlendi.

Bölgeye giden bilim insanları bu kraterlerin içine girerek numuneler aldı.

Gizemli kraterlerin hemen hemen tamamının çok düzgün bir şekilde oluştuğu dikkat çekti.

Kraterlerin 6 mil yakınında bulunan bir doğalgaz çıkarma tesisi yeni bir iddianın da ortaya atılmasına neden oldu. Bazı Rus yetkililer bölgede son derece yüksek oranda doğalgaz kaynaklarının bulunduğunu belirterek, “Bu kaynaklar bazen küçük cep şeklinde bulunuyor. Buradaki sıkışma nedeniyle gaz dışarı çıkabilmek için böyle bir patlamaya neden olmuş olabilir” dediler.

Bölgede yaşayanlar bazen şiddetli patlamayla birlikte göğe doğru yükselen alevler gördüklerini söylediler.

Konu hakkında başka iddialar da var. Komplo teorisyenleri ise bu deliklerde UFO’ların saklandığını iddia etti ve konuyu uzaylılara bağladı.

Rusya’nın kuzeyinde yer alan Yamal Yarımadası’nın uydudan çekilen bir görüntüsü bilim insanlarını şaşkına çevirmişti.

Yaklaşık 80 metre derinliğe sahip olduğu sanılan dev deliğin internete düşen fotoğrafları tüm dünyayı şoke etmişti.

Rus bilim insanları bu esrarengiz deliği daha yakından incelemek üzere 80 metre derine indi ve buradan örnek topladı.

Şimdi bilim dünyası iklim değişikliklerinin ve küresel ısınmanın Sibirya’daki bu deliklere neden olup olmadığını tartışıyor.

Rusya’nın Sibirya’daki zengin petrol ve doğal gaz yataklarına yakın mesafelerde bulunan bu dibi görünmeyen deliklerden bitişikteki doğal gazın sızıntı yapıp yanarak yeryüzünü ısıttığı ve bunun da buzulların erimesine, küresel ısınmaya, iklimdeğişikliklerine yol açtığı yönündeki yeni teorinin bilimsel temelleri araştırılıyor.

kaynak :sabah

BENZER KONULAR
reklam
reklam