İstanbul Otoyolu’nun kentin kaderini değiştireceğini belirten TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Ankara-İzmir hızlı tren hattı için çalışıyoruz. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde büyük bir bilişim vadisi projesi başlattık. Bunu çok önemsiyoruz” dedi.

İzmir’e Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 36. kuruluş yıldönümü için önceki gün gelen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Bu kentte bulunduğum için mutluyum” dedi. Kaya Thermal Otel’de düzenlenen etkinlikte İzmir’deki sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelen Yıldırım, 2011 yılından bu yana İzmirlilerle bir arada olduğunu, İzmirlilerin kendisini milletvekili, bakan ve başbakan yaptığını, son olarak TBMM Başkanı da yaptığını ancak belediye başkanı yapamadığını belirtti.

Yıldırım, 24 Haziran seçimlerinde verdikleri desteklerden dolayı İzmirlilere teşekkür etti, son seçimle Türkiye’de 95 yıllık yönetim sisteminin değiştiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni sistemin kurucu başkanı olarak seçildiğini ve böylece yeni yeni bir dönemin başladığını kaydetti. Yeni sistemde Türkiye’de demokrasinin kesintiye uğramayacağını vurgulayan Yıldırım, “İktidarlar seçimle gelsin, seçimle değişsin. Hiçbir vesayet odağı milletin iradesinin üzerinde olmasın; temel düşüncemiz budur. Bunun için bu değişiklikler gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

‘İkinci büyük şehir’

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Bu kent, Türkiye için çok önemli” dedi. İzmir’e birçok yatırım yaptıklarını kaydeden Yıldırım, “İzmir-İstanbul Otoyolu, kentin kaderini değiştirecek. Bunun yanında, İzmir-Çanakkale Otoyolu’nun Çandarlı Limanı’na kadar olan kısmını yaptık, burayı daha sonra Çanakkale 1915 Köprüsü’ne bağlayacağız” dedi.

Yıldırım, Ankara-İzmir hızlı tren hattının da yapımının sürdüğünü dile getirdi, hattın Uşak’ın Eşme ilçesine kadarki kısmının inşasının sürdüğünü, Uşak-Manisa arasındaki bölümün ihalesinin yakında yapılacağını belirtti.

İzmir’in İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük şehri olacağına dikkati çeken Yıldırım, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde büyük bir bilişim vadisi projesi başlattıklarını anımsattı.

‘Sesimiz çıkacak’

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar “Sesi daha çok çıkan bir üniversite olacağız” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Bizler, Dokuz Eylül ailesi olarak önümüzdeki dönemde de evrensel eğitim anlayışımız, çağı yakalayan bilimsel çalışmalarımız ve nitelikli akademik yapımızla ülkemizin gelecek kuşaklarını yetiştirmeye, halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

“Uluslararası camiada ülkemiz, artık vatandaşları ikinci sınıf insan muamelesi görmeyen ve mazlumların ümitlerini gerçekleştiren bir ülke konumunda bulunmaktadır. AR-GE faaliyetlerimizin niteliğini artırarak, paydaşlarımızla işbirliklerimizi daha da geliştirmeyi hedeflemekteyiz. Artık sesi daha çok çıkan bir üniversite olacağız.”