BİRLİKTE BEREKET VARDIR

22 Temmuz 2017 78 0

Girişim Web TV’de yayınlanan Girişimci İçin Genişbant Zirvesi’ne katılan BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, BTK ve işletmecilerin yerli malı niteliği olan ürünlerin geliştirilebilmesi için çalıştığını vurgulayarak, “Birlikte bereket vardır demişler. Biz de bu düsturla hareket etmeliyiz.” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Girişim Web TV’de yayınlanan Girişimci İçin Genişbant Zirvesi’ne katıldı. Sabah Gazetesi Teknoloji ve Girişim Yazarı Timur Sırt’ın moderatörlüğünde interaktif olarak canlı yayınlanan zirveye Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Vodafone CEO’su Colman Deegan, Türk Telekom CEO’su Paul Doany, MOBİLSAD Başkanı Prof.Dr. Kerem Alkin’da katıldı.

GENİŞBANTA OLAN TALEBİN ARTIRILMASINI AMAÇLIYORUZ

Genişbant internet ağınının güneş sistemi gibi her seferinde yeni ufuklar açan bir alan olduğunu anlatan Sayan şunları söyledi: Ülkemizde artan veri ve hız ihtiyacının karşılanması için yaygın ve yüksek kapasiteye sahip genişbant altyapıların tesis edilmesi çok önemlidir. Bu bağlamda söyleyecek olursak Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı ile genişbant İnternet erişiminin yaygınlaştırılması için genel bir strateji belirleniyor. Bu strateji doğrultusunda ayrıca ayrıntılı eylem adımları da planlanıyor. Aslında bu raporda öngörülen eylem adımları ile genişbant arzı ile genişbanta olan talebin artırılmasını amaçlıyoruz. Genişbant altyapısının olmadığı ve ticari olarak hizmet götürülmesi zor olan yerlerde, sabit ve mobil genişbant altyapı yatırımlarının desteklenmesi de bir diğer amacımız. Bunun için finansal destekleme modelleri oluşturulması, kablo altyapısının ülke geneline yayılması, genişbant altyapı kurulumunun kolaylaştırılması gibi çalışmalarımız var. Buna dayanarak belediye, imar, mera, geçiş hakkı ve tesis paylaşımı mevzuatında gerekli değişiklikler yapılması gibi tedbirler gündemde.”

BİRLİKTE BEREKET VARDIR

Ülkemizde yerli üretimin geliştirilmesinin en önem verdikleri konulardan birisi olduğunu hatırlatan Sayan, “Kurumumuz tarafından gerçekleştirilen 4.5G IMT Şebeke altyapısı ihalesinde, IMT İşletmecisinin “… şebekeye ilişkin yatırımlarının (baz istasyonu, anahtarlama, yönlendirici gibi ürünlerle sınırlı olmaksızın şebekeye ve haberleşme hizmetlerine ilişkin donanım ve yazılım ürünleri); yetkilendirilmesini müteakip birinci yıl içinde en az %30, ikinci yıl içinde en az % 40, üçüncü ve devam eden yıllar içinde en az % 45’ini” yerli malı belgeli ürünlerden karşılaması yükümlülüğü getirildi. Ayrıca, KOBİ Yükümlülüğü kapsamında da; “En az %10 (yüzde on)’unu da ülkemizdeki KOBİ’lerden temin etme” şartı getirildi. Bu çerçevede, Kurumumuz ve işletmecilerimiz, Yerli Malı niteliği olan ürünlerin hem kendi bünyelerinde hem de diğer üretim süreçlerinde geliştirilebilmesi için çalışıyor. Biz, bu konuda elinden gelen tüm katkıyı ve koordinasyonu yapmaya hazırız. Bizim bir atasözümüz vardır: Sacayağın ayağı üç olur, birbirine güç olur, biri kırılırsa hiç olur. Proje-yatırım-üretim gibi üç önemli unsuru biz bir araya getirip birlikte çalışırsak, daha uzak hedeflere koşma noktasında bir konum kazanmış oluruz. Birlikte bereket vardır demişler. Biz de bu düsturla hareket etmeliyiz diye düşünüyorum.” dedi.

YENİLİKÇİ GİRİŞİMLER İÇİN ORTAM HAZIRLAMALIYIZ

Haberleşme Teknolojilerinde Ar-Ge ve Üretim Geliştirme alanlarında Girişimci Ekosistem ortamının oluşturulmasının, sektör açısından önemli bir konu olduğunu ifade eden Sayan şöyle konuştu: “Kurumumuz tarafından getirilmiş olan Yerli Malı yükümlülük hususlarını Girişimci Ekosistem konusunu destekleyecek bir konu başlığı olarak görüyorum. Haberleşme Teknolojilerinde Yerli Malı proje ve üretim süreçlerinin var olabilmesi, özgün fikirlerin gerçekleştirilmesi, yenilikçi girişimler için ortam hazırlanmasına bağlıdır. Girişimci Ekosistem iş birliği modelini KOBİ’ler arasında gerçekleştirmek için bir adım atmış bulunuyoruz. Ankara Ostim Organize Sanayi bünyesinde ülkemizin her bir ilinden gelen 100’ün üzerinde küçük ve orta ölçekli sanayi ve girişimcilerin bir araya getirilmesi için bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda, bilişim teknolojilerinde ve Ar-Ge’de yer almak isteyen KOBİ’lerin, teknokentlerimizin, üniversitelerimizin bunun gibi oluşumların içinde yer almasını önemli görüyorum. Aslına bakılırsa, ülkemizde üniversiteler, teknokentler bünyesinde Haberleşme ve Bilişim Teknolojileri konusunda birçok StartUp girişimci firmalarımız mevcut. Bu oluşumları daha görünür kılarak ve belli imkânlar ile donatarak yeni ufuklara ilerlemeleri adına teşvik etmeliyiz. Bu yeni ufuklar, ülkemizin ilerlemesinde kilometre taşları olacaktır.”

BENZER KONULAR
reklam
reklam