Sektördeki iş birliğinin arttırılması amacıyla sektör temsilcilerini bir araya getiren Tekno B2B: TÜRKSAT Etkinliği düzenlendi.

BTK ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyona Milli Savunma Eski Bakanı Vecdi Gönül, BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Yaptığı konuşmada gelişmiş, zengin ve güçlü bir Türkiye’yi kurup gelecek kuşaklara miras bırakmak için katma değeri yüksek, teknoloji yoğun ürün ve hizmetlere yönelmenin gerekliliğine işaret eden BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri sayısal toplum ve ekonominin omurgasıdır. Gelişmiş bir iletişim altyapısına sahip olmadan bu alanda herhangi bir yenilik ortaya koyamayız. Bu teknolojileri etkin olarak kullanarak endüstrilerimizdeki verimliliği artırabilir ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabiliriz. Türkiye’nin iletişim altyapısının geliştirilmesinde özel sektörümüz canla başla çalışırken kamu olarak bizler de üzerimize düşen görevleri yerine getirdik ve getirmeye devam edeceğiz” dedi.

ICT sektöründeki büyümenin talep yönlü bir büyüme olmasına rağmen rekabeti, yenilikçiliği ve yatırımı artırmaya yönelik düzenleyici yaklaşımların da etkili olduğunun altını çizen Başkan Sayan, yerli ve milli üretim vurgusu yaptı ve ekledi: ” ULAK Projesiyle, 4.5G teknolojisinde yerli- milli baz istasyonu geliştirilerek üretilmesi planlandı. ULAK projesinin, mobil haberleşme alanında ihtiyaç duyulan tüm altyapı teknolojisinin yerli ve milli imkânlarla üretilmesi açısından bir basamak vazifesi göreceğine inanıyoruz. Bir yandan da uzun vadede ülkemizin cari açığının azaltılmasına da ciddi katkı sağlanacak. ULAK projesi ile teknoloji geliştirme ve yerli üretim anlamında bir köprübaşı elde ederken aynı zamanda mobil haberleşme teknolojisinin geleceğinde de var olmaya çalışıyoruz.”

 

Şirketlerin hem kendilerini var etmede hem de diğer paydaşlarla projeler üretme noktasında iş birliği içerisinde olmasının önemine dikkat çeken TÜRKSAT Genel Müdürü Cenk Şen de, organizasyonla ilgili “Bu toplantı yenilikçilik ve girişimciliğe ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesidir. Bilişim hayatımızın her alanına girdikçe daha çok elemana ihtiyaç duyacağız” ifadelerini kullandı.

Programda Milli Savunma Eski Bakanı ve TÜRKSAT Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül de “Örnek Olay: Savunma Sanayi” adlı bir sunum yaptı. Bilgi ve teknolojiyi elde etmede tek başına eğitimin yetersiz olduğunu belirten Gönül, “Teknolojiyi öğrenmenin en iyi yollarından bir tanesi usta-çırak ilişkisidir. Teknolojiyi almanın en kolay yolu ise lisanstır. Ancak Türkiye bugün pek çok alanda lisansla teknoloji almayacak konuma gelmiştir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ve sunumun ardından B2B görüşmelerine geçildi.

Kaynak : Bilgi.zone