Dijital Dönüşüm ve Güçlü Türkiye 5. Genç Türkiye Zirvesi

26 Mayıs 2017 157 0

“Dijital Dönüşüm ve Güçlü Türkiye” sloganı ile 12-14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen 5. Genç Türkiye Zirvesi (GTZ), TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’ın da katılımıyla Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Güncel ve stratejik konuların işlendiği Genç Türkiye Zirvesi; bu yıl “Dijital Dönüşümü” esas alarak tasarlandı ve T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) stratejik ortaklığı ile yapıldı.

TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, YTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kırcova’nın moderatörlüğünü yaptığı, “Eğitimde Dijital Dönüşüm ve STEM+A” başlıklı oturumda gençlere ve katılımcılara hitap etti. Türkçede “FeTeMM” olarak kısaltılan ve “Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik” alanlarında öğrencilerin bilgi, beceri ve üretim kapasitelerinin geliştirilmesini vurgulayan STEM yaklaşımının son yıllarda büyük bir önem kazandığını ve STEM’e ilave alarak “Sanat (A), Bilişim (C) ve Girişimcilik (E)” becerilerinin geliştirilmesinin de vurgulandığını belirten Acar, bu konuların ülkemiz için de büyük önem taşıdığını belirtti.

Prof. Acar sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’de son yıllarda her düzeyde eğitim, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayrılan fonlar, okul ve araştırma tesisleri, bilim insanı ve araştırmacı sayıları bakımından çok ciddi gelişmeler kaydedildi. Kısaca, bilim ve eğitim alanında nicel açıdan büyük bir büyümeyi gerçekleştirdik. Bununla birlikte eğitim ve bilim alanında “kalite ve etkinliğin artırılması”, önemli bir ulusal ihtiyaç olarak gündemimizdeki yerini korumaktadır. Eğitimde kalite ve etkinliği sağlamada, teknik ve fiziki imkânlar tek başına yeterli değildir. Eğitimde özellikle öğretmenlerin eğiticilerin yetkinliği çok büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, özellikle öğretmenlerin yetiştirilmesi ve seçimi, büyük önem taşımaktadır. Sadece diploma ve KPSS puanına göre yapılan seçim, ihtiyaçlarımızı karşılamaktan uzaktır. Öğretmenlerin seçiminde gerekli yetkinliklere dayalı yöntemlerin devreye sokulması gerekiyor, yine öğretmenlerin eğitim ve geliştirilmesi ile kariyer yönetimi yanında ücret ve özlük haklarında da iyileştirilmeler yapılması da gerekiyor.”

“Türkiye’nin bütün bilim alanlarını kapsayan ulusal akademisi olan TÜBA, dünyadaki akranları gibi STEM’de de esas olan “kanıta-sorgulamaya dayalı eğitim” anlayışıyla 2002’den beri “Bilim Eğitimi” programını yürütmektedir. Akademi olarak, bu kapsamda çeşitli etkinlikler ve yayınlar gerçekleştiriyoruz. 2015 yılında MEB ile imzaladığımız protokol çerçevesinde temel bilim öğretmelerine yönelik “TÜBA uygulamalı bilim eğitimi” kursları düzenliyoruz. 5. Kursu bu yılın başında İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirdik. 6. kursu ise yaz sonunda Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde gerçekleştireceğiz. Bunların yanı sıra, açık ders malzemeleri ve bilim eğitimine ilişkin portallarımız web sitemiz üzerinden öğrenci ve öğretmenlerimize hizmet vermektedir. Ayrıca TÜBA olarak bünyemizde faaliyet gösteren TÜBA Bilim ve Eğitim Politikaları Çalışma Grubu, Türkiye’de bilim ve eğitim strateji ve politikalarına ilişkin değerlendirmeler yapmak ve önerilerde bulunmak üzere çalışmalarını sürdürüyor.”

Türkiye’nin topyekûn kalkınması için eğitim, bilim ve yenilik performansının son derece önemli olduğunu ve bu bağlamda eğitim ve bilim dili olarak Türkçenin kullanımının, “akıllı binalar ve şehirler”, üretimde robotların kullanımı, büyük veri ve veri madenciliği gibi konuların gündemde olduğu çağımızda bilgisayar becerilerinin geliştirilmesinin, proje temelli ve çok disiplinli çalışmaların, sosyal ve beşeri bilimleri de içeren geniş bir “bilim anlayışı”nın da önemli olduğunun belirten Acar, sosyal ve beşeri bilimlerin yenilikçi ve iddialı bir toplum olmak için gerekli zihniyet ve anlayışın oluşumu bakımından önemli bir role sahip olduğunu belirtti.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alan Türkiye’nin son zamanlardaki terör saldırıları ve hain darbe girişiminin açıkça ortaya koyduğu melez bir vekâlet savaşıyla karşı karşıya olduğunu söyleyen Acar, millet ve devletimizin birlik, irade ve kararlılığı ile bu güçlüklerin de üstesinden geleceğine, bu konuda farklılıklarımızı zenginlik olarak görerek ve ortak yönlerimizi ön plana alarak davranmanın ve çok çalışmanın büyük önem taşıdığına inandığını ifade etti. Bu konuda milletimize ve gençlerimize güvendiğini ve gelecek kuşakların daha güçlü ve müreffeh bir Türkiye’de yaşayacağına inandığını belirten Acar, “Türkiye’mizin birliği, bağımsızlığı ve kalkınması yolunda katkı sağlayan ve sağlayacak herkese ve geleceğimizin umudu gençlerimize teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.Konuşmaların ardından TÜBA Asli Üyesi ve YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, Prof. Acar’a ve diğer konuşmacılara plaket takdim etti.

Her yıl Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyanın 165 ülkesinden seçilen stratejik vizyon sahibi yaklaşık 3000 genci bir araya getiren zirvenin ilk günü olan 12 Mayıs’ta “Güçlü Yarınlar İçin Dijital Dönüşüm” konulu açılış oturumunda HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, YTÜ Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ve Zirve Başkanı Muhammed Attila Sevim konuştu. Gençlik Fuarı’nın açılışının ardından T.C. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan “Küresel Güç, Bölgesel Lider: Yeni Türkiye Üzerine” başlıklı konuşmasını yaptı.

“Yeni Türkiye’nin Dijital Dönüşüm Stratejileri” hakkında ise Arçelik Dijital Dönüşüm Direktörü Ahmet Hasanbeşeoğlu, E-Glober Genel Müdürü Orkan Aytulun ve McKinsey Türkiye Ortağı Mehmet Başer konuştu; Türkiye’nin ekonomik büyüme oranı, demografik değişim hızı, kentleşme oranına bağlı olarak yerel ve küresel ölçekteki mevcut durumu ve dijital dönüşüm stratejisi değerlendirildi.

Zirvenin “Türk Sanayisi Dijital Dönüşüme Hazır Mı?, Eğitimde Dijital Dönüşüm ve STEM+A, Dijital Dönüşümün İz Düşümü: İnovasyon ve Girişimcilik, Enerji Endüstrisinin Dijital Dönüşümü, Akıllı Şehirler İçin Dijital Dönüşüm” adlı panelleri ilgiyle takip edildi ve ardından GTZ Akademi Ödül Töreni yapıldı.

Programın son günü, katılımcılar için kültür gezisi düzenlendi.

Kaynak : tuba.gov.tr

BENZER KONULAR
reklam
reklam