Bakan Lütfi Elvan, önümüzdeki dönemin güçlü toplumlarının, dijitalleşme sürecini etkin bir şekilde yönetip, bunun sonucunda bilgi temelli yenilikçiği geliştirenler olacağını söyledi

Türkiye Bilişim Derneği’nin bu yıl 24’üncüsünü düzenlediği Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri, Antalya’nın turizm bölgesi Belek’teki Rixos Otel’de başladı. Seminerin açılışına Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Başkanı Rahmi Aktepe’nin yanı sıra bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yöneticileri katıldı. Bakan Lütfi Elvan seminerin açılış töreninde yaptığı konuşmada, ekonominin dijitalleşme sürecine girdiğini söyledi. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin katma değerinin yükseldiğini belirten Elvan, dijitalleşmenin yeni bir boyuta gireceğini kaydetti. Gelecek teknolojiden örnekler veren Elvan, “Ayakkabılarımız günde ne kadar ve hangi tempoda yürüdüğümüzü bize internet ortamında bildirecek. Otoyollarda araçlar insan müdahalesi olmadan birbirleriyle haberleşerek yol ve trafik bilgilerini kendi aralarında paylaşabilecek” dedi.

Geleceğin güçlü toplumları

Bilgi ekonomisi ile genel ekonomi arasında ayrım yapmanın giderek zorlaştığını belirten Elvan, önümüzdeki dönemin güçlü toplumlarının dijitalleşme sürecini etkin bir şekilde yönetip, bunun sonucu olarak bilgi temelli yenilikçiği geliştirenler olacağını vurguladı. Elvan, şöyle devam etti; “İmalat sanayiinde yenilikçi olmayan firmaların ortalama verimlilik artışı yıllık yüzde 0.5 iken bu oran yenilikçi firmalar için yüzde 3.5 olarak gerçekleşti. Büyüme potansiyelini artırmak için üretkenliğimizi artırmak zorundayız. Üretkenliği artırmak için bilgi temelli yenilikçiliği geliştirmek zorunlu hale geldi. Dijitalleşmeye yatırım kilit nitelik taşıyor. Bilgiye dayalı sermayeye odaklanmamız gerekiyor. Üniversitelerin eğitim müfredatını piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda iyileştirmeliyiz. Kalkınma Bakanlığı olarak AR-GE kapasitemizin daha da artırılmasına yönelik altyapıları güçlendiriyoruz. KOBİ’lere gereken önemi vermezsek ülke olarak ciddi sıkıntılar yaşayabileceğimizi düşünüyorum. Bu nedenle KOBİ’lerimizi güçlendirmeliyiz.”

DHA