Dolara karşı siber hamle

18 Ağustos 2018 196 0

ABD’nin dolar hamlesine karşı yerli ve milli yazılımcılar üç dilde harekete geçti. Amerika’nın dolar operasyonuna karşı muhasebe programından antivirüs ve siber güvenlik programı ile zararlı yazılım analiz (malwere) programlarına kadar yerli ve milli yazılımcılar sivil hamle başlattı. Yerli yazılımlar Arapça, Rusça ve İngilizce olarak web sitesi üzerinden tanıtılıp Türk Lirası üzerinden ihracata açılacak.

Kamuoyunda ABD/İsrail menşeli yiyecek, içecek ve elektronik mamullerin kullanımının önce devlet kurumlarından kaldırılması yönünde talepler artarken, farklı kamu kuruluşu ve özel sektör şirketlerinde çalışan mühendis, tekniker, teknisyen, yazılım ve siber güvenlik uzmanı çoğunluğu genç milli ve yerli beyinler harekete geçti. Ekip, Cezeri Siber Güvenlik Akademisi (CSGA) adı altında sürdürdükleri çalışmalarını daha da hızlandırdı. Uzmanlar, günlük video konferans ile hummalı bir çalışma içinde.  Platformda yerli siber güvenlik ürünlerinden işletim sistemine kadar farklı kategorilerde yerli yazılımlar bulunacak. Türkiye’nin devlet olarak Savunma Sanayii bünyesindeki şirketleri olan ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN, TAİ, MKEK, TUSAŞ gibi şirketlere ilaveten genç ve sivil beyinlerin bu girişimci atağı hem dikkat çekiyor, hem kamudan destek bekliyor.

 

 

ARAPÇA, RUSÇA VE İNGİLİZCE YERLİ YAZILIM YAYINI

Başlangıçta platform, web sitesi üzerinden İngilizce, Arapça ve Rusça dillerinde yayın yaparak, yerli ve milli olduğu kanıtlanmış yazılımları ve demo ürünleri yayınlayacak. Yayınlar ile Türkiye’de üretilen yazılımların bu dilleri kullanan ülkelere dolar yerine Türk Lirası ile ihracat yapılması hedefleniyor. Şu anda hazırlık aşamasında olan bu çalışma ile ilgili gelişmeler, yakın zamanda erişime açılacak. Sanılanın aksine Türkiye’de çok sayıda yerli ve milli yazılım çalışması sürdürülüyor. Muhasebe programından web sitesi geliştirmeye, antivirüs ve siber güvenlik yazılımlarına, zararlı yazılım analiz (malwere) programlarına kadar çalışma bulunuyor. GAİS (Güvenlik Açığı İstihbarat İstihbarat Servisi), Karmasis, Labris gibileri yerli yazılım ve donanım üreten firmalardan sadece birkaçı.

CİZRELİ EL CEZERİ, SİBERNETİK VE ROBOT BİLİMİNE YÖN VERMİŞTİ

1136 yılında Cizre’nin Tor Mahallesi’nde doğan, sibernetik alanın kurucusu kabul edilen ve aynı zamanda fizikçi, robot ve matrix ustası olan bilim adamı “İsmail Ebul İz Bin Rezzaz El-Cezeri” Cezeri’nin eserleri Batı bilimine yön vermiş bulunuyor. “Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap” (El Câmi-u’lBeyn’el İlmî ve El-Amelî’enNâfi fî Sınâ’ati’lHiyel) adlı eseriyle ve yaptığı otomatik makineler ile günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını ortaya koyan Müslüman bilim adamı olarak biliniyor.

BENZER KONULAR
reklam
reklam