Dünyanın en büyük güneş enerjili çatısı Amerikada

18 Şubat 2017 137 0

İnşaatı devam eden Tesla GigaFabrika’nın çatısı, dünyanın en büyük çatı üstü güneş enerjisi santrali olacak

Amerika’nın Nevada eyaletinde inşaatı son hız devam eden (hatta biten bölümlerinde akü üretimi başladı) Tesla GigaFabrika’nın çatısı, açık ara ile dünyanın en büyük çatı üstü güneş enerjisi santrali olacak.

Panasonic işbirliği ile üretilen yüksek verimli güneş panellerinin kullanılacağı uygulamanın toplam gücü tam 70MW. Tesla’nın hedefi tüketiminden daha fazla elektriği güneşten üretmek. Şirketin sahibi Elon Musk da tesiste hiçbir fosil yakıt kullanımı olmayacağını birkaç defa dillendirmişti.

Benzer çevreci yaklaşım ısıtma ve su tüketimi için de sergilenmiş. Kapalı devre çalışacak 6 farklı arıtma sistemi ile yaklaşık 1.5 milyon litre su tekrar kullanıma hazır hale getirilecek, bu da taze su tüketimini %80 azaltacak. Tesla GigaFabrikanın bir bölümü de kullanılmış akülerin geri dönüşümü için ayrılmış, bu üniteden çıkacak ürünler yine yeni akü üretimi bandına yollanacak.

Çatıya kurulacak sistemin büyüklüğünü karşılaştırmak için daha önce sizlerle paylaştığımız Solarbaba özel haberindeki Şişecam uygulamasını tekrar hatırlatmak isteriz, ülkemizin en büyük güneş enerjili çatısı olacak (Mersin) santralinin kurulu gücü yaklaşık 6MW seviyesinde idi.

VİRA HABER | ViraHaber.com

BENZER KONULAR
reklam
reklam