E-İHRACATTA ARTIŞ İÇİN YERELLEŞMEK GEREK!

10 Mayıs 2018 83 0

Avrupa’nın en büyük e-ticaret etkinliği İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. ASKON ve E-İhracat Platformu’nun öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Wordapp CEO’su Cem Arel, dünyadaki internet kullanıcılarının yüzde 60’ının kendi dillerinde olmayan sitelerden alışveriş yapmadığını söyleyerek e-ihracatta artış için hedef ülkelerde yerelleşmeye gidilmeli vurgusu yaptı.

Türkiye’nin e-ticaretteki durumu, potansiyeli, geleceği ve e-ihracatın konuşulduğu etkinliğin konuşmacıları arasında, dünyanın birçok ülkesindeki online işletmelere içerik üreten Wordapp CEO’su Cem Arel de vardı. Teknolojinin, dünyadaki iş yapış şekillerini ve ticareti bir dönüşüme uğrattığını söyleyen Arel, 5 yıl sonra dünyadaki ihracatın yüzde 40’ının e-ihracata dönüşeceğini, dolayısıyla e-ticarette yurt dışına satış yapmada dilin önemine dikkat çekti. “Hans ile Ahmet’e aynı ürünü satabilirsiniz ama onlarla kendi dillerinde konuşmalısınız” vurgusu yaptı.

Kullanıcılar Kendi Dillerini Benimsiyor!

E-ticarette büyümek için geleneksel ticaret yaklaşımlarının yetersiz kalacağına dikkat çeken Arel, “Dünya genelinde, kullanıcıların yüzde 60’ı kendi dillerinde olan internet sitelerinden alışveriş yapıyor. Bu nedenle internet üzerinden yurt dışına satış yapmak istiyorsanız, ilgili pazarlara yönelik dil seçeneklerine de yer vermeniz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kaliteli İçerik, Yurt Dışında Satışı Belirliyor!

Özellikle Avrupa’daki kullanıcıların internet sitelerinden yaptıkları alışverişlerde ürün açıklamalarına oldukça önem verdiklerini ifade eden Arel, “E-ihracatta satış yaptığınız ülkeye göre yerelleşmeden büyümek oldukça zor. Dolayısıyla ürün açıklamalarının da o ülkede yaşayan insanların anlayabileceği bir biçimde oluşturulması gerekiyor. Bu nedenle sitede yabancı dil seçeneği bulundurmak da tek başına yeterli değil. Ülkenin yaşam biçimini göz önüne alarak içerik oluşturulması da önemli bir etken.” diye konuştu.

Satın Almada İlk Adım Arama Motoru Oldu!

Satın almada ilk aşamanın artık arama motorları üzerinden başladığını söyleyen Arel, “Önceden kullanıcılar bildikleri sitelere direk girip alışveriş yapıyordu. Ancak günümüzde, ihtiyacı olan ürünün özelliklerini önce arama motoruna yazıyor. Daha sonra, istediği özelliklere uyan açıklamaya sahip siteye giriş yapıyor. Bu nedenle üretilecek içeriklerin arama motorlarına uygun olması, e-ticaret satışlarına doğrudan etki ediyor.” diye konuştu.

Wordapp olarak dünyanın farklı yerlerinde bulunan 11bini aşan freelance yazar ile Avrupa’nın en büyük e-ticaret platformlarına içerik ürettiklerini belirten Arel, oluşturdukları içeriklerle e-ihracatın sürdürülebilirliğine ve büyümesine katkıda bulunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

BENZER KONULAR
reklam
reklam