“Good Will Hunting” Filminin Arkasındaki Gerçek Matematikçi

31 Mart 2017 129 0

1998 yapımı Good Will Hunting ya da Türkçe adıyla Can Dostum filimini bir çok kişi bilir. Filme konu olan Will Hunting Massachuset üniversitesinde çalışan, biraz da serseri ruhlu bir hademedir.

Ancak aynı zamanda çok zeki ve öğrenmeyi seven biridir. Birgün tahtada karşılaştığı bir matematik sorusunu çözmesi ile değişir tüm hayatı. Soruyu çözenin o olduğunu öğrenen okulun matematik profesörü Prof. Gerald Lembau onu hemen himayesi altına alır ve geleceğini şekillendirmek için kolları sıvar.

“Dahi olmak önemli değil, hayatınla ne yapacağın önemli!” cümlesi, filmi özetler aslında.

Ancak birçok kişinin bilmediği bir gerçek vardır, kısmen de olsa filmin bir kısmı gerçek bir hikayeye dayanır.

“Berkeley’de California Üniversitesi Matematik Bölümü Öğrencisiydim. Her zaman ki gibi sınıfa geç girdim ve tahtadaki iki istatistik sorusunu ev ödevi sanarak defterime geçirdim. O akşam, soruların üzerinde çalışırken bunun profesörün verdiği en zor ödev olduğunu düşündüm. Her gece, başaramasam da sırasıyla her iki problemin üzerinde saatlerce çalıştım.

Birkaç saat sonra beynimde bir şimşek çaktı ve her iki problemi birden çözdüm. Ertesi gün cevapları okula götürdüm. Profesör, masanın üzerine bırakmamı söyledi. Masanın üzerinde kağıttan bir tepe oluşmuştu. Benim kağıdımın bunların arasında kaynayacağını düşünüp bir sıraya üzgünce oturdum. Altı hafta sonra bir Pazar sabahı kapının vurulmasıyla uyandım. Kapıda profesörü görünce dondum kaldım. ’Problemi çözmüşsün’ dedi. ‘Tabii ki’ diye cevap verdim.’Çözmem gerekmiyor muydu?’ diye sordum.

Profesör, tahtaya yazılmış olan o iki problemin ev ödevi olmadığını, dünyanın önde gelen matematikçilerinin şimdiye kadar çözememiş oldukları iki ünlü problem olduğunu açıkladı. Birisi bana onların, iki ünlü çözülememiş iki problem olduğunu söyleseydi, sanırım onları çözmeyi denemezdim bile.”

Bu hikayenin kahramanı  ABD’li matematikçi ve bilgisayar bilimcisi George Dantzig’dir. George Dantzig 1936’da Maryland Üniversitesi’nden mezun oldu, 1937’de Michigan Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi aldı ve 1943’de UC Berkeley’de doktorasını tamamladı. 1966 yılında Stanford Üniversitesi fakültesine katıldı ve orada 1990’lara kadar görev aldı. Dantzig, 1975 yılında Başkan Gerald Ford tarafından Ulusal Bilim Madalyası ödülüne layık görüldü.

George Dantzig, Stanford’daki evinde 13 Mayıs 2005’te 90 yaşında hayatını yitirdi.

Ya Dantzig başlangıçta bu problemlerin çözülemez sorular olduğunu bilseydi…

Kaynak: http://www.snopes.com/college/homework/unsolvable.asp
Matematiksel

BENZER KONULAR
reklam
reklam