Hikaye Anlatıcılığı (Storytelling) ile ilgili pek çok kitabı bulunan Carmine Gallo’nun Şubat 2016’da yayınlanan son kitabı “Hikaye Anlatıcısının Sırrı” hızlıca Türkçe’ye çevrildi ve Ocak 2017’de Aganta Kitap tarafından yayınlandı. “Lider iletişimi” bu aralar radarımda olan bir konu olduğu için okumak istedim. Gallo, kitabında etkili iletişim için başarılı hikaye anlatıcılığının ana kaidelerine ve araçlarına değiniyor. Kitap doğal olarak bir sürü hikaye ile dolu. Aktarmak istediği her kaide veya aracı birkaç hikaye çevresinde anlatmaya çalışıyor.

ebilişim ailesi olarak sizlere yüksek bir şekilde tavsiye ediyoruz.

Kitap 5 bölümden oluşuyor:

1) İçimizdeki ateşi canlandıran hikaye anlatıcıları.

2) Eğiten hikaye anlatıcıları.

3) Basitleştiren hikaye anlatıcıları

4) Motive eden hikaye anlatıcıları

5) Hareket başlatan hikaye anlatıcıları.

5 bölümün altında da toplamda 37 alt bölüm mevcut. Her alt bölüm, 3 parçalı bir şablona göre yapılandırılmış: 1) Bölümün teması ile ilgili birkaç hikaye 2) Bu tema ile ilgili hikaye anlatıcısının araçları 3) Temayı özetleyen hikaye anlatıcısının sırrı.

Kitaptaki hikayeler gerçekten çok güçlü. Üzerinizde etki bırakıyor. Yani hikaye anlatıcılığı ile ilgilenmiyorsanız bile kitabı sadece bireysel gelişim amacıyla okuyabilirsiniz. Yalnız birbirini tekrar eden veya çok yakın düşen temalar mevcut. O yüzden kitabın kurgusunun biraz dağınık bulduğumu söyleyeyim.

Kitapta yeri geldikçe hikaye anlatımının insan hayatındaki önemi ve bilimsel dayanakları da anlatılıyor. Aşağıda örnek birkaç alıntıyı paylaşıyorum.