Hello Tomorrow Türk Girişimcileri Bekliyor

31 Mayıs 2017 142 0

Bilim ve teknoloji girişimcilerini birbirlerine ve iş dünyasına bağlayarak teşvik eden dünyanın en büyük ağlarından Hello Tomorrow, dünyanın sorunlarını çözecek teknoloji ve bilim projelerini destekleme amacıyla her yıl düzenlediği yarışmaya, Türkiye’den girişim sahiplerini davet ediyor.

Hello Tomorrow, bilim ve teknolojiyi kullanarak gerçek anlamda vizyoner, yenilikçi ürün ve hizmetler geliştirmek isteyen girişimcileri teşvik etmeyi amaçlıyor. BNP Paribas, Boston Consulting Group ve Michael Bloomberg gibi kurum ve isimlerin desteklediği inisiyatif, bu amaçla her yıl “Hello Tomorrow Challenge” adıyla geleceğin teknolojilerini oluşturacak girişim sahiplerini hedef alan ve bu fikirleri yatırımcılarla buluşturan global bir yarışma düzenliyor. Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi dünya çapındaki 7 merkezinden biri olarak seçen Hello Tomorrow, Türk girişimcilere de yarışmaya katılma çağrısı yapıyor.

Kasım ayında “Akıllı Şehirler” teması ile düzenlenecek olan etkinliğin lansmanı 22 Mayıs akşamı, Fransa Büyük Elçisi Charles Fries himayesinde Fransız Sarayı’nda gerçekleştirildi. Hello Tomorrow, Türkiye’den girişimcilerin başvurularını bekliyor.

Hello Tomorrow Challenge dünyanın karşı karşıya olduğu sorunları teknoloji ile çözecek girişimleri destekleyerek, yarının dünyasına bugünden çözümler üretilmesini sağlıyor. Geçtiğimiz yıl yarışmayı, saatte 300 kilometre hıza ulaşabilen tamamen elektrikli bir jet geliştiren Alman startup’ı “Lilyum” kazandı. “Bir nevi hava taksisi” olarak lanse edilen elektrikli jet, Londra’dan Paris’e bir saatte ulaşım sağlayabiliyor. Lilyum jet ayrıca helikopterlerde olduğu gibi dikey kalkış sistemine sahip. Birinciliği alan bu girişim, dünyanın her yerinden gelen 3 bin 600 startup’tan biriydi.

Bu yıl girişimler için son başvuru tarihi 1 Haziran 2017. En iyi 500 girişim Ekim’de Paris’teki zirvede fikirlerini sunmak üzere davet edilecek. Her kategorinin birincisi 15 bin Euro ile ödüllendirilirken, en iyi girişimci ise 100 bin Euro kazanacak.

Geçtiğimiz yıl küresel etkinlikler zincirine Türkiye’yi ilk defa dâhil eden Hello Tomorrow, Türkiye’ye “Enerjinin Geleceği” temalı organizasyonu ile merhaba demişti. Enerji temasıyla başlattıkları çalışmalarını bu yıl “Akıllı Şehirler” temasıyla devam ettiriyorlar. Bu kapsamda 22 Mayıs akşamı, Fransa Büyükelçisi Charles Fries’in katılımıyla tarihi Beyoğlu Fransız Sarayı’nda, “Akıllı Şehirlerin Geleceği” teması ile Kasım’da düzenlenecek olan Hello Tomorrow Türkiye etkinliğinin lansmanı da yapıldı.

HELLO Tomorrow Türkiye Kurucu Başkanı Timur Topalgökçeli’nin moderatörlüğünde bu yılın teması olan “Akıllı Şehirler” üzerine çalışmalar yapan İSBAK, TAV, World Resources Institute ve Evreka gibi kuruluşların projeleri ve toplum üzerine etkilerine değindikleri bir panel gerçekleştirildi. TAV Airport Holding CIO’su Binnur Güleryüz Onaran, havaalanlarında yıllık 104 milyon yolcuyu yönettiklerini belirterek, “Online check-in, araba park rezervasyonu, alışveriş, bagaj gibi konularda daha etkin olmak üzere akıllı havaalanı projesini geliştirdik” dedi. Evreka Kurucu Ortağı Umutcan Duman ise sürdürülebilir şehir çözümleri için akıllı çöp toplama sistemleri geliştirdiklerini anlattı.

Daha detaylı bilgi için: https://hello-tomorrow.org/challenge

Kaynak : Hurriyet

BENZER KONULAR
reklam
reklam