IOTA’nın kurucusu Dominik Schiener, bir etkinlik nedeniyle Türkiye’ye geliyor. Peki İOTA nedir, IOTA’yı diğer kripto paralardan ayıran özellikler nelerdir?

IOTA’nın kurucusu Dominik Schiener, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) düzenlenecek 25’inci İTÜ EMÖS etkinliğine konuşmacı olarak katılacak.

İTÜ EMÖS etkinliği, 30 Ocak – 3 Şubat tarihleri arasında internet ve diğer endüstriyel alanlarda görev yapan yönetici, bilişim uzmanı ve bankacıları öğrencilerle buluşturacak.

Dominik Schiener ise 1 Şubat’ta, saat 16.10-16.40 arasındaki oturumun konuşmacısı olacak. Peki Schiener’in kurucusu olduğu IOTA nedir? IOTA’yı diğer kripto paralardan ayıran yanları neler? İşte IOTA hakkında bilmeniz gereken her şey…

IOTA NE ZAMAN KURULDU?

IOTA, 2015 yılında David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener ve Serguei Popov tarafından kuruldu.
Nesnelerin İnterneti (IoT) sektörüne yönelik kurulan bu para birimi, diğer kripto para birimlerinin aksine Tangle adındaki bir yazılım sistemini temel olarak alıyor.

Tangle sistemi, çok küçük miktarlarda işlem yapmayı mümkün kılıyor. Başka bir deyişle nesnelerin interneti alanında şirketlerin maliyetini hatırı sayılır oranda düşürmeye aday.

IOTA, IOTA'nın kurucusu, Dominik Schiener, IOTA nedir

IOTA ve benzeri kripto paralara yatırım yapmayı düşünenlerdenseniz dikkat etmeniz gereken şeyler ise şöyle…

IOTA, IOTA'nın kurucusu, Dominik Schiener, IOTA nedir

Öncelikle IOTA alımı yapacağınız platform ile ilgili araştırma yapın. İnternette bu platformlar ile ilgili pek çok yorum ve öneri ile karşılaşacaksınız.

Yatırım yapacağınız platformu seçip, üyeliğinizi oluşturduktan sonra mutlaka 2FA özelliğini devreye sokun. Çift aşamalı güvenlik örneği hesabınızın hack’lenip paranızın çalınma riskini en aza indirmek için mutlaka yapmanız gereken bir işlem.

IOTA, IOTA'nın kurucusu, Dominik Schiener, IOTA nedir

2FA için ya SMS desteği ya da Google’ın uygulaması Authenticator’ı kullanabilirsiniz. Google’ın söz konusu uygulaması her girişinizde size özel ikinci bir şifre oluşturduğu için hesabınız daha korunaklı hale geliyor.

IOTA, IOTA'nın kurucusu, Dominik Schiener, IOTA nedir
Google’ın söz konusu uygulaması hem App Store’da hem de Google Play’de ücretsiz olarak yer alıyor.
Kaynak Ntv