İstanbul Zeytinburnu’nda uzay gözlemevi kuruluyor!

13 Aralık 2017 85 0

Zeytinburnu Belediyesi, 2 bin 800 metrekare üzerine inşa edeceği Gençlik Merkezi’ne uzay gözlemevi kuruyor.

Zeytinburnu Belediyesi, gençlere yönelik yürüttüğü yatırımlara bir yenisini daha ekliyor.  58inci Bulvar Gökalp Mahallesi‘ndeki inşaat çalışmaları tam gaz devam eden Zeytinburnu Gençlik Merkezi‘ne uzay gözlemevi eklemeye hazırlanan Zeytinburnu Belediyesi, gençlerin uzaydaki gelişmeleri daha yakından takip etmesini sağlayacak.

Ücretsiz hizmet verecek olan Zeytinburnu Gençlik Merkezi’nde, geleceğin bilim insanları münazara odalarında fikir alışverişinde bulunacak.

Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutmak amacıyla hizmet veren Zeytinburnu Gençlik Merkezi‘nde öğrenciler; fotoğraf, grafik tasarım, animasyon, tiyatro, hızlı okuma, keman, gitar, piyano, kısa film ve yazarlık kursları ve dalış eğitimi, okçuluk eğitimi, İngilizce ve robot yapımı gibi 40 farklı atölyeden gençler tamamen ücretsiz yararlanabiliyor.

Gözlemevi, diğer adıyla rasathane olarak bilinen, bilim ve teknoloji adına kullanılan evlerin genel adıdır. Gözlemevlerinin genel amacı ise uzayda ki olayları ve uzayı takip etmekten ibarettir. Uzay da olan olayları incelemek ve bu incelemelerin verileri toplanmaktadır. İleri de yapılacak olan bilimsel çalışmalar için bu veriler kullanılmaktadır.  Gözlemevleri uzayda oluşan değişiklikleri takip altına alıp, herhangi bir olay olursa bilimsel açıdan bu olayları anlayabilmek için çalışmalar yapmaktadırlar.

Gözlemevi, benim kanaatime göre her ülkeye lazım olan, teknolojik ve bilimsel açıdan uzayda ki yeni hareketleri ve değişiklikleri gözlemleyerek kayıt tutan kuruluşlardır. Bu değişiklikleri zamanında öğrenerek bilimsel veriler elde edebilmek mümkün. Ayrıca şu sıralar ülkemize yeni bir Gözlemevi kurulacağı konuşuluyor

 

BENZER KONULAR
reklam
reklam