Karıncılar insanlardan 30 milyon yıl önce tarıma başladı

13 Nisan 2017 82 0

Karıncalar üzerine yapılan bir araştırma süper organizmaların insanlardan 30 milyon yıl önce lavralarını beslemek için mantar tarımına başladığını ortaya koydu.

Kolonilerini ve yaşam alanlarını geliştiren karıncaların yeni bir meziyeti daha ortaya çıktı. Süper organizmaların tarım yaptığı biliniyordu ancak yeni yapılan bir araştırma karıncaların tarıma insanlardan 30 milyon yıl önce başladığını gösterdi.Üstelik karıncaların 30 milyon yıl önce yaptığı tarıma insanlığın ulaşması binlerce yıl sürdü.

Çöl şartlarında mantar yetiştirmeyi başaran karıncaların bu besinlerle lavralarını beslediği ortaya çıkarıldı. 119 karınca türü üzerinde yapılan araştırma, süper organizmaların üçte ikisinin tarım yapabildiğini ortaya koydu.

Araştırmanın yürütücüsü Ted Schultz, “Tarım yapma yetenekleri gelişmiş karınca toplulukları sürdürülebilir, sanayi düzeyinde işlerini gerçekleştirebiliyor. Ekinlerin daha fazla suya ihtiyacı varsa bölgeye su taşıyorlar. Eğer ekinler fazla sulu bir ortamdaysa bölgeyi kuraklaştırıyorlar” ifadelerini kullandı.

ABD’deki Ulusal Doğal Tarih Müzesi’nde görev yapan araştırmanın yürütücülerinden Michael Bransletter, “Milyonlarca yılda mantar türleri daha da evcilleştirildi. Belki karıncalardan öğrenebileceğimiz dersler halen vardır” dedi.

Kaynak NTV

BENZER KONULAR
reklam
reklam