Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe, “KOBİ’lerin ihracat payının 10 puan artırılmasında ‘nokta hedefli’ bilişim desteği 2023 yılı hedefleri için önemli” dedi.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), KOBİ’lerin ihracattaki payının 10 puan artırılması için “nokta hedefli” bilişim teşviği verilmesini istiyor. TBD Başkanı Rahmi Aktepe, “Bizde her türlü teşvik var ama bilişime ilişkin teşvikler istenilen seviyede değil. Oysa bu alana, sektörün talepleri doğrultusunda verilecek teşvikler, KOBİ’lerin ihracattaki payını 10 puan birden artırabilir ve Türkiye’ye ihracatta istediği sıçramayı yaptırabilir” ifadelerini kullandı.

2023 HEDEFLERİ İÇİN ŞART

KOSGEB’in mevcut durumda birçok teşvik ve destek uyguladığını anımsatan Aktepe, “Bunlar arasında örneğin girişimcilik destek programları var. Bu programla 150 bin liraya kadar destek sağlanıyor. AR-GE, teknolojik üretim ve yerlileştirme destekleri kapsamında ise, teknolojiye dayalı veya öncelikli teknolojiler alanında yeni fikir ve buluşları içeren projeler 1.5 milyon TL’ye kadar destekleniyor” diye konuştu. Aktepe, “KOBİ’ler için Teknopazar ve KOSGEB gibi önemli destekler çok iyi bir başlangıç ancak artık yeterli değil. Çünkü önümüzde 2023 yılı hedefleri var” değerlendirmesinde bulundu.

Elimizi taşın altına koyduk

“Tüm sektörlerle yoğun bir çalışma içinde ne yapılması gerektiği sorusuna yanıt aradıklarını kaydeden Aktepe, “Geldiğimiz noktada üstünde uzlaşılan temel teşvik talepleri var. Bunlardan biri, bilişim ve siber güvenlik ekosisteminde yer alan KOBİ’lerin yerli özgün donanım ve yazılım geliştirmelerinin desteklenmesi. KOBİ’lere dijital dönüşümlerini hızlıca gerçekleştirebilmelerine yönelik mentor desteğinin sağlanması, istihdamı arttıracak teşvik ve desteklerin yaygınlaştırılması çok önemli” açıklamasında bulundu.

Hindistan’ı yakalarız

KOBİ’lerin ihracata olan katkısında, çok kısa bir sürede Hindistan seviyesine ulaşabilir hatta geçebiliriz. Bunun için altyapı mevcut, 2023 hedefleriyle buluşturacak bir üst yapı gerekiyor” dedi.