UX alanında dünya çapında 55 farklı noktada faaliyet gösteren UX Profesyonelleri Derneği’nin (UXPA) Türkiye birimi UXPA Turkey, Dünya Kullanılabilirlik Günü (World Usability Day) etkinliğinde kullanıcı deneyimi profesyonellerini bir araya getirdi.

17 Kasım 2018, İstanbul – Dünya Kullanılabilirlik Günü (World Usability Day) bu yıl Design for good or evil” temasıyla gerçekleştirildi. Kullanıcı deneyimi, tasarım ve kullanılabilirlik alanında uzman ya da uzmanlaşmak isteyen yüzlerce kişiyi bir araya getiren UXPA Turkey,alanında çok değerli uzmanların ve akademisyenlerin sunumları, panelleri ve workshop’larıyla Dünya Kullanılabilirlik Günü’nü, 17 Kasım 2018’de Kolektif House’un ev sahipliğinde gerçekleştirdiği bir etkinlikle kutladı.

UX alanında dünya çapında 55 farklı noktada faaliyet gösteren UX Profesyonelleri Derneği’nin (UXPA) Türkiye yerel birimlerinin ilki olarak 2015 yılında Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Kerem Rızvanoğlu‘nun liderliğinde kurulmuş olan UXPA Turkey, 2018 yılında SHERPA UX Design Studio kurucusu Yakup Bayrak’ın liderliğinde organizasyonel yapılanmasını yeniledi. Dünya Kullanılabilirlik Günü etkinliği, aynı zamanda, kullanıcı deneyiminde araştırma, tasarım ve geliştirme alanlarında birbirinden değerli yeni yönetim takım üyelerinin de 2019 vizyonlarını katılımcılarla paylaşmasına imkan verdi.

UXPA Turkey Başkanı Yakup Bayrak, etkinlikte yaptığı açılış konuşmasında UXPA Turkey’nin şeffaf ve yardımsever bir atmosfer içinde birlikte öğrenme metodunu merkeze alan birçok etkinlik ve eğitim yapmanın yanı sıra, kullanıcı deneyimiyle ilgili nitelikli Türkçe başvuru kaynakları üretmek amacıyla 2019 yılında çalışmalarının daha da yoğunlaşacağını müjdeledi.

Dünya Kullanılabilirlik Günü’nün öneminden bahseden Bayrak, Kullanıcı deneyimi, bir ürün veya servis tasarımının kullanılabilir olması bağlamında çok önemli bir başlık olduğu halde ülkemizde farkındalığı hala istenen seviyeler değil. Kullanıcı deneyimi dünyada önemli bir meslek kolu olarak öne çıkarken Türkiye’de bu konuda uzman kadroların yetiştirilmesi ve ilgili ekipler içinde istihdam edilmesi doğrultusunda somut adımlar çok yeni atılmaya başladı. Bu konuda önümüzde daha uzun bir yol var. Ancak özellikle son iki yıldan bu yana yapılan araştırmalar bize gösterdi ki, 2017 yılında UX’e ayrılan bütçeler ve tahsis edilen kadrolar yetersiz iken,, 2018’de UX yatırımlarının önemi artık çok daha fazla anlaşılmış durumda, bütçeler artıyor, şirketlerin içinde bu konuya odaklı UX ekipleri kuruluyor ve kadrolar genişliyor. veya genişletiliyor.

Bu anlamda, Dünya Kullanılabilirlik Günü’nü özel bir etkinlikle kutladığımız ve sayısı beş yüzleri geçen kullanıcı deneyimi profesyonelinin büyük bir kısmıyla bu etkinlikte bir araya geldiğimiz için çok mutluyuz. “ dedi.

Etkinlikte, İTÜ Endüstri Tasarım Bölümü’nden Araştırma Görevlisi Ahmet Hamurcu, VR’ın sanallık ve gerçeklik arasında kurduğu bağ, Tazi.ai Kurucu Ortağı ve İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zehra Çataltepe sanal zekanın hayatın hangi alanlarında sonuç veren çözümlemeler getirmeye başladığı, Engelsiz Erişim Derneği Başkanı Dr. Engin Yılmaz ise WCAG 2.1 protokolü ile Erişilebilirliğin Sonraki Adımları hakkında sunumlar gerçekleştirdi. Hepsiburada Head of UX Serkan Avcı, Hürriyet Emlak UX Manager Ömer Çıracıoğlu ve Zingat.com Director of Product Management Halil Uzundal’ın panelist olarak yer aldıkları seansta ise “Infinite Scroll, kötü niyetli bir deneyim uygulaması mıdır?” konusu tartışıldı. Paralel seansta IBM iX Head of Design Studio Oğuz Kartal’ın yönetiminde Tasarımda Erişilebilirlik çalıştayı gerçekleştirildi.

UXPA Turkey’nin çalışmalarına katılmak veya daha fazla bilgi almak için www.uxpaturkey.com adresine gidebilirsiniz.

UXPA hakkında

1991 yılında kurulan ve bugün 30’un üzerinde ülkede 2.500+ üyesiyle dünyanın en aktif kar amacı gütmeden deneyim tasarımı organizasyonlarının başında gelen UXPA, kullanıcı deneyimi tasarım ve kullanılabilirlik alanında uzman ya da uzmanlaşmak isteyen kişileri bir araya getiren uluslar arası bir topluluktur. Temel amacı, meslektaşlar arasındaki iletişimi ve çalışma alanlarını genişleterek ürün- servis ve yaşam bazında kullanıcı deneyimini geliştirmektir.

World Usability Day hakkında

Dünya Kullanılabilirlik Günü (DKG), UXPA International Yönetim Ekibi üyelerinden Elizabeth Rosenzweig ve Nigel Bevan tarafından, kullanılabilirlik, kullanılabilirlik mühendisliği, kullanıcı odaklı tasarım ve evrensel kullanılabilirlik değerlerinin etki alanlarını artırmak amacıyla yaratılmış bir konsepttir. Dünya Kullanılabilirlik Günü (DKG), 2005 yılından bugüne, aralıksız olarak her yıl, Kasım’ın 2. haftasında 40’ın üzerinde dünya ülkesinde her yılın kendisine özgü temasına bağlı olarak kutlanmaktadır.

UXPA Turkey hakkında

UXPA Turkey, kullanıcı deneyimi alanında çalışan araştırmacı, tasarımcı ve akademisyenlerle kurduğu bağı geniş bir yelpazeye yaymak için çeşitli sektörlerden kullanıcı deneyimi ile ilgili farklı iş kollarında görev alan bir ekiple Ekim 2014’te ilk çalışmalarına başladı. 2015 yılı itibarıyla, şeffaf ve yardımsever bir atmosfer içinde birlikte öğrenme metodu ile gerçekleştirilen etkinlikler ve eğitimler, UXPA Turkey platformunun önceliklerini oluşturdu. 2018’de yönetim ve organizasyonel yapılanmasını yenileneyen UXPA Turkey, kuruluş hedeflerine bağlı kalarak, başta kuracağı yeni iletişim dijital kanallar olmak üzere 2019 yılında devreye alacağı diğer inisiyatiflerin de desteğiyle Türkiye çapındaki örgütlenmesi ile mevcut ve yeni üyelerin etkileşimini artırmayı hedeflemektedir.