Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY’nin “Medikal Teknoloji Sektörünün Nabzı” adlı raporuna göre; medikal teknoloji (medtech) sektörünün toplam geliri 2017’de %4 yükseliş ile 379 milyar dolar oldu. AR-GE yatırımlarındaki durağanlığa dikkat çekilen raporda, medtech’lerin dijital yatırımlarını artırmaları gerektiği belirtiliyor

Lider danışmanlık ve denetim şirketlerinden EY, “Medikal Teknoloji Sektörünün Nabzı” adlı raporunun sonuçlarını açıkladı. Raporun sonuçlarına göre; global medikal teknoloji (medtech) sektörünün toplam geliri 2017 yılında %4 yükseliş göstererek 379 milyar dolar olarak gerçekleşti. Raporda; medtech şirketlerinin AR-GE yatırımlarının bir önceki yıla yakın seviyelerde olduğuna dikkat çekiliyor. Ayrıca sektörde uzun vadeli büyüme görünümün dijital yetkinliklere yapılan yatırımların yetersiz olması, teknoloji şirketleriyle rekabetin artması ve hastalar için daha iyi sonuçlar alınması ihtiyacı nedenleriyle risk altında olduğu ifade ediliyor.

Medtech şirketleri çift haneli büyümeden uzak

Rapora göre; ABD ve Avrupa merkezli medtech şirketlerinin total gelirleri, stratejilerine uygun birleşme ve satın alma faaliyetlerinde bulunmaları ve portföy optimizasyonu stratejileri uygulamaları ile 2017 yılında rekor seviyeye ulaştı. Ancak sektör 2000-2007 arasında gösterdiği yıllık ortalama %15’lük gelir büyümesi performansını tekrar yakalamaktan uzak görünüyor. Raporda; sektör gelirlerinin geçen 10 yıl boyunca tek haneli büyüme kaydettiği belirtiliyor.

Kısa vadeli büyümeye odaklanılıyor

Sektörün AR-GE yatırımlarındaki durağanlık; medtech şirketlerinin, özellikle de ticari liderlerin kısa vadeli büyümeye odaklandıklarına işaret ediyor. Rapor sonuçlarına göre; medtech şirketleri 2017 yılında yatırımcılara geri satın alma ve temettü yoluyla 16,4 milyar dolar kazanç sağladı. Bun karşın AR-GE yatırımları 15,9 milyar dolar seviyesinde kaldı.

Dijitale yatırımlar artmalı

EY Türkiye Sağlık Sektörü Lideri, Vergi Bölümü & KS Avukatlık Şirket Ortağı Ahmet Sağlı rapor sonuçları ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Medtech şirketleri, tedavisel alanlarda ölçek yaratmak ve büyümek için geri satın alma ve birleşme ve satın almalar gibi konvansiyonel stratejileri kullanmaya devam ediyor. Fakat geleneksel yaklaşım, medikal teknoloji alanında hasta ve müşteri ihtiyaçlarının ön planda olması ile işlevsel olmaktan çıktı.”

EY Türkiye Sağlık ve Yaşam Bilimleri Sektör Lideri, EY Orta, Güney ve Doğu Avrupa Sağlık Sektörü Kıdemli Danışmanı T. Ufuk Eren ise “Medikal teknoloji şirketleri müşterileri ile daha güçlü bağlar kurmak ve teknoloji şirketlerinin gerisinde kalmamak için yeni veri ve müşteri merkezli dijital yetkinliklere yatırım yapmalı. Geleceğin dijital dünyasında veri analizi ve kişiselleştirilmiş hizmet alanlarında bilgi birikimi ve uzmanlık sahibi şirketler başarı yakalayacak” dedi.