Mert, Türkiye’yi gururlandırdı

05 Mart 2018 172 0

İstanbul Çevre Koleji öğrencisi Mert Akyürekli, Çin’de gerçekleştirilen CASTIC uluslararası proje yarışmasında Dünya birincisi oldu. Türkiye’ye birçok ödül kazandıran İzmirli öğretmen Ümit Karademir ve ekibinin danışmanlığını yaptığı Akyürekli ödülünü Çin Başbakan Yardımcısı’ndan aldı.

Her yıl farklı bir şehirde gerçekleştirilen ve 500 finalistin yarıştığı CASTIC uluslararası proje yarışması bu yıl, 14-23 Ağustos tarihleri arasında Çin’in Hangzhou şehrinde gerçekleştirildi. Mert Akyürekli DNA-ferro sıvı etkileşimini incelediği projesiyle 500 finalisti geride bırakarak birinci oldu ve başbakan yardımcısınin elinden ödülünü aldı. Proje, orijinalliği nedeniyle büyük ilgi gördü ve hem jüri hem de halkın en yüksek puanlarını alarak alanında birinci olarak seçildi.

2

Ayrıca Çin televizyon kanalından Ekim ayında özel program yapmak için davet aldı. Türkiye’ye pek çok ödül kazandıran İzmirli öğretmen Ümit Karademir ve ekibinin bilimsel danışmanlığını yaptığı Mert’in başarısı dünya bilim çevrelerinde de büyük ilgi gördü. Aynı zamanda CASTIC Türkiye temsilcisi olan Ümit Karademir, Mert Akyürekli’nin Türkiye’den katılan tek yarışmacı olduğunu belirtti.

Ümit Karademir, dünyadaki 20 Uluslararasi fuar ve organizasyonun Türkiye temsilciliğini yapıyor. Ekibin danışmalık yaptığı tüm proje öğrencilerinin değişik Uluslararası yarışmalarda dünya dereceleri bulunuyor.

Mert Akyürekli, nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk DNA’yı tespit etti

Katılmış olduğu yarışmada “nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk DNA’yı tespit etme” niteliğindeki projesiyle Türkiye‘yi temsil eden tek kişiydi. DNA-ferro sıvı etkileşimini incelediği çalışması hem jüri hemde halk tarafından yüksek puan toplayarak birinci olmayı başardı. 17 yaşında büyük bir başarıya sahip olan Akyürekli, dünya birincisi olmasını sağlayan projesiyle ilgili birkaç demeçte bulundu.

Akyürekli, ona dünya birinciliği getiren projesi ile ilgili şunları söyledi: “Ailemde birçok kişi kanser hastası. Onlarında erken tanıyla sağlıklarına kolayca kavuşmaları için bu projeye başladım. Projemde nano mataryelin manyetik özelliğini kullanarak bozuk DNA’yı ayırt edebiliyorum. İlerde geliştirebilirsem projemi hastanelerde çok pahalı ve büyük makinelerde gerçekleştirilen bu işlemi en fazla bin dolara mal edebilen bir sistem geliştirdim.” Ayrıca bu proje için ileri seviyede optik ve manyetik laboratuvara ihtiyacı olduğunu ve bu konuda Ege Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yavuz Öztürk‘ün  laboratuvarı kullanmasına izin verdiğini belirtti. Prototipi yapmak için kullandığı malzemeleri de Ege Üniversitesi‘nden karşıladığını söyledi. Sonraki zamanlarda prototipi daha da küçülterek geliştirmek istediğini açıkladı.

BENZER KONULAR
reklam
reklam