Nicemill
Nicemill

Microsoft, Veri Merkezlerini Su Altına İnşa Ediyor

09 Haziran 2018 145 views 0

Veri merkezleri için konum büyük önem taşıyor. Merkezin kolay soğutulabilmesi, internet erişiminin yeterli ve kesintisiz olması, iletişim kurulacak bölgelere olabildiğince yakın olması gibi çok sayıda faktörün göz önünde bulundurulması gerekiyor. Microsoft da Natick Projesi ile veri merkezlerini suya indirmeyi hedefliyor.

Projenin ilk aşaması 2016 yılında tamamlanmış, Pasifik Okyanusu’nda ABD yakınlarındaki bir yere veri merkezi inşa edilmişti. Şirket yeni bir veri merkezini İskoçya açıklarına kuracağını duyurdu.

Yaklaşık 12 metre uzunluğundaki bir kapsüle, 12 tane sunucu rafı yerleştirildi. Bu raflarda ise toplam 864 sunucu yer alıyor. Veri merkezi, gücünün büyük kısmını Orkney Adaları’ndaki European Marine Energy Center’dan alacak.

Bu merkez, güç üretimini ağırlıklı olarak dalgalar ve gelgitler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Yani Microsoft’un su altındaki veri merkezi büyük oranda yenilenebilir enerji ile çalışacak.

 

Veri merkezlerinin su altına yerleştirilmesi, kıyı şehirlerine daha hızlı hizmet verilmesi açısından büyük fayda sağlayacak. Ayrıca bakım ve soğutma maliyetleri açısından da avantaj elde edileceği söyleniyor.

Eğer her şey yolunda giderse, su altı veri merkezinin önümüzdeki 5 yıl boyunca suyun altında çalışması bekleniyor. 5 yılın sonunda ise bir bakıma ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor.

Microsoft sualtı veri merkeziyle ilginç bir adım atıyor

Önümüzdeki 12 ay boyunca sürekli olarak takip edileceği belirtilen sualtı veri merkezi, özellikle ekonomik açıdan değerlendirilecek. Her firma gibi milyon dolarlık sunucu masraflarını ucuzlatmak isteyen yazılım devi, süreçte başarı elde edilmesiyle alana yaptığı yatırımlarını büyüteceğini belirtiliyor. Bu arada doğal soğutmadan yararlanmak için kuzey ülkelerine veri merkezi kuran da birçok firma bulunuyor.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

kizilay_banner_300X300
HAVA DURUMU
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
DÖVİZ KURLARI

DOLAR

EURO

ALTIN

BIST100
Kurumlar
Bilim ve Teknoloji, Girişimciler, Haberler, İnternet, Kurumlar

BİLİŞİM MEDYASI DERNEĞİ (BMD) YENİ DÖNEME HIZLI BAŞLADI

Bilim ve Teknoloji, Etkinlikler, Girişimciler, Haberler, İnternet, Kurumlar

Bilişim Medyası Derneği’nde Yeni Dönem