ROKETSAN  ve ASELSAN tarafından milli imkanlarla, Denizaltı Savunma Harbi Roketi Atıcı Sistemi geliştirildi. 

Denizaltı Savunma Harbi icra eden hafif su üstü unsurları tarafından kullanılmak üzere geliştirilen Denizaltı Savunma Harbi Roketi Atıcı Sistemi yerli ve milli üretimin gücünü kıyıya yakın sularda da gösterecek.

Denizaltı Savunma Harbi Roketi, su üstü platformlardan su altı hedeflerine karşı kullanılmak üzere geliştirildi. 500-2000 m menzil ve 15-300 m derinlik aralığında kullanılabilen bu sistem su üstü platformunun silah yönetim sistemi ve sonarı ile entegre çalışabilen otomatik yönlendirme yeteneğine sahip bir silah olarak tasarlandı.

Teknik Özellikler

Menzil 500-2000 m
Patlama Derinliği 15-300 m
Harp Başlığı Yüksek Patlayıcılı, Duyarsız
Tapa Zaman Ayarlı (Atış Kontrol Bilgisayarı ile Otomatik Derinlik Ayarı)
Salvo Aralığı 0.8 sn
Çap (Roket) 196 mm
Uzunluk (Roket) 1.3 m
Ağırlık (Roket) 35.5 kg
Ağırlık (Tüplü) 43 kg
Patlayıcı Ağırlığı 12 kg
Yakıt Tipi Az Dumanlı Kompozit Yakıt
Atıcı Sistem Stabilize, Sonar Verisi ile Otomatik Yönlendirme ve Kilitlenme
Atıcı Sistem Mühimmat Kapasitesi 6 Roket
Lançer Yönlendirme Otomatik – Manuel
Atıcı Sistem Ağırlığı 1200 kg(Roket Yükü)

Kıyıya yakın sularda sonar şartlarının uygun olmaması nedeniyle denizaltılar ancak kısa mesafelerden tespit edilebiliyor. Bu da sahte temas olasılığını arttırıyor. Bu temaslarda maliyeti pahalı olan torpidolarla angaje olunması yerine, tehdidin ekonomik ve güvenilir bir silah ile etkisiz hale getirilmesi anlayışıyla geliştirilen Denizaltı Savunma Harbi Roketi Atıcı Sistemi, hafif ve kompakt yapısı sayesinde her tip su üstü platformuna kolaylıkla entegre edilebilecek, etkinliği yüksek bir silah olarak envantere geçti.