BEDELLİ askerlik isteyenler sosyal medyada örgütlendi. Askerlikten tecilli olanlar ile yoklama kaçağı ve bakaya durumda bulunanların sayısının giderek arttığı bildirildi.

Zaman zaman Türkiye gündemine yerleşen bedelli askerlik konusu tekrar gündemde. Yeni bakanlar kurulunun ilanının ardından gözler Milli Savunma Bakanlığı görevini Fikri Işık’ta devralan Nurettin Canikli’ye çevrildi. Yeni Milli Savunma Bakanı’ndan bir icraat beklentisi var bu da haliyle bedelli askerlik oluyor. Bedelli askerlik yolu gözleyen birçok genç taleplerini Bakan Canikli’ye twitter üzerinden iletmeye devam ediyor. Peki, bedelli askerlikte son durum ne?

Erler çatışmaya girmiyor

Profesyonel orduya geniş sürecinde olan Türkiye’de silah altına alınan erler, silahlı çatışmaya girmiyorlar. Genelde geri hizmet personeli olarak çalışan erler, devletin sırtına bir nevi yük olarak algılanıyor. Kıyafet, tedavi, barınma ve yiyecek derken her bir askerin aylık gideri bir asgari ücret kadar. Ayrıca ailesine bindirdiği yükte cabası.

Profesyonel orduda eğitimli askerler, terörle etkili bir şekilde mücadale ettiği için zorunlu silah altına alınan erlerin sıcak çatışmaya girmesi artık imkansız.

Peki Üniversite Öğrencileri Kısa Dönemler ? 

Üniversite dönemlerinde zorluk ile okullarını bitiren ve 29 yaş sınırına takılan mühendisler iş dünyasına başlayamıyorum sebebi de Askerlik olması. Bedelli askerliğin bir şekilde çıkması gerektiğini savunan ODTU Bilgisayar ve elektronik mühendisi öğrencileri Eğer ülkemiz için el ele bir şeyler yapmak istiyorsak herkes kendi üzerine düşeni yapsın asker askerliğini mühendis mühendisliğini diyerek ses getirecek konuyu başlatmış bulunuyorlar Öte yandan.

Bedelli askerlik beklenti ve talepleri yeniden başladı. 2017’de Bedelli askerlik uygulaması isteyen binlerce genç sosyal medyada örgütlendi. Türkiye’de çeşitli nedenlerle erteli olanlar ile yoklama kaçağı ve bakaya olarak arananlara ilişkin vatandaşların sayısı 1 milyonu buldu. Sosyal medyada #BedelliAskerlik etiketi altında kampanya başlatıldı. Etiket Türkiye gündeminde en çok konuşulanlar sıralamasına girerken, change.org’taki “2017’de bedelli askerlik istiyoruz” kampanyasına da şimdilik 12 bin imza atıldı.

Kampanyada “AK Parti, CHP, MHP acilen bir araya gelerek, kanayan bu yaraya neşter vurmalılar. Ricamız, 25 yaş ve üstü kişiler için , 15 bin lira bedel ile çıkarılmasıdır. Hem ülke ekonomisi için de doların başını alıp şu günler de iyi bir bütçe sağlamaz mı ? Tüm siyasi partiler bir araya gelip, sorunu çözebilirler. Kimseyi incitmeyecek, küstürmeyecek bir formül bulabilirler” denildi.

Herkese Bedelli Platformu ise bir mesaj yayınlayarak ve bu mesajları milletvekillerine göndererek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan uzunca bir zamandır seçilme yaşının 18’e inmesi gerektiğini vurguluyor. Yeni anayasa değişiklik teklifinyle seçilme yaşı 18’e iniyor. Peki askerlik sorunu nasıl çözülecek? En büyük problem olarak bu görülüyordu. Erdoğan konuyla ilgili 19 Mayıs 2015’te yaptığı bir konuşmasında milletvekili seçilecek gençler için “Parlamentodaki süreci askerliğe sayarsınız olur biter” diyerek gençleri bekleyen askerlikle ilgili sorunları çözme garantisini de böyle vermişti. Parlamentoda geçireceği süreyi askerliğe saymak ya da bir ücret karşılığında Bedelli Askerlik yapmak gibi çözüm yolları ile gençlerin önünü açan Erdoğan aslında genç vatandaşların sorunlarının çözümü için her şeyin yapılabileceğinin mesajını hem topluma hem de iktidar ve muhalefet partilerine vermeye çalışmıştır” dedi.

Platform, yaklaşık 1 milyon gencin kaçak, tecilli ve bakaya durumunda olduğunu belirterek, “Bu askerlik yükümlülüğünü o veya bu şekilde yerine getirememiş gençlerin son zamanlarda bedelli askerlik talebinde bulunuyor olmaları fazlasıyla yerinde ve makuldür. Bedelli askerlik talebinde bulunan gençlerin bu taleplerinin haklı gerekçelerinin mutlaka yetkililer tarafından dinlenmesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da dediği gibi çözüm üretilmesi acilen gerekmektedir” açıklaması yaptı.