Necurs kabusu yeniden başladı!

18 Mayıs 2017 109 0

Son yılların bilinen en büyük virüslerinden olan ancak uzun süredir izine rastlanmayan Necurs virüsü yeniden hortladı. Bilişim uzmanları, adeta kabus haline gelen virüse karşı bilgisayar kullanıcılarını uyarıyor.

Bilgisayar kullanıcıları için en can sıkıcı olaylardan bir tanesi de bilgisayara virüs bulaşmasıdır.

Virüsü temizlemek, bunun için doğru anti-virüs programını bulmak her zaman sorun olmuştur.

Virüs bulaşan bilgisayarınız, istem dışı hareketlerde bulunur, istemediğiniz internet sitelerine girer, kısacası kullandığınız bilgisayar, bilgisayar olmaktan çıkar.

İşte son yılların bilinen en inatçı virüslerinden biri olan Necurs, son zamanlarda tabiri caizse yeniden hortladı.

Güncellenmiş haliyle yeniden piyasaya giren botnet virüsü, e-posta yöntemiyle dağılıyor. Şimdiye dek milyonlarca kullanıcıya gönderilen e-posta açıldığı takdirde, Necurs virüsü bilgisayarınıza yayılıyor.


Botnet: Botnet bazen (kısaca robot network) bilgisayar bilimciler tarafından kullanılan bir sözcüktür. Botnetler birçok yazılım ajan programlarından oluşur.

Bu tür ağlar genellikle spam e-posta göndermek için kullanılır, ama onlar da diğerleri arasında, saldırı (ve aşağı getirmek) Hizmet Dışı Bırakma saldırıları aracılığıyla bir bilgisayar için kullanılabilirdir.

Bir Botnet’te saldırganın kontrolü altındadır ve zombi bilgisayarların onlarcası, binlercesi, ve hatta yüzbinlercesinde bir grup olarak ifade edilebilir.

6.1 milyon bot ile bilinen en yaygın botnet virüslerinden olan Necurs, bulaştığı bilgisayarlarda fark edilmemek için işletim sistemindeki yerini ve ismini rastgele olarak sürekli değiştiriyor.


Ekran görüntüsünden de anlaşıldığı üzere Necurs virüsü e-posta yöntemiyle bulaşıyor.

Bu virüsten kurtulmanın yöntemleri var elbette. Lakin oldukça güçlü ve çetin bir virüs olduğu için kullanıcıların Necurs’ten kurtulması oldukça zaman alıyor.

Bu nedenle gelen e-postalarınızı kontrol ederken dikkatli olun. Tanımadığınız birinden gelen maillere karşı tedbiri elden bırakmayın ve şüphelendiğiniz durumlarda hiç açmadan hemen silin.

Dünya Üzerinde Tüm Virüsleri yayılma haritası canlı olarak 


BENZER KONULAR
reklam
reklam