Robert Taylor, internet ve bilgisayar öncüsü, 85 yaşında öldü

17 Nisan 2017 70 0

İnternetin ve modern kişisel bilgisayarın yaratılmasında etkili olan Robert Taylor öldü. 85 yaşındaydı.

Parkinson hastalığı geçiren Taylor, Perşembe günü oğlu Kurt Taylor, Woodside’daki San Fransisko yarımadası topluluğundaki evinde öldü, Los Angeles Times ve New York Times’a verdiği demeçte.

Stanford Üniversitesi Silikon Vadisi Arşivleri projesinin tarihçisi Leslie Berlin, interneti tekmeleyerek kişisel bilgisayar devrimini başlatmaya kadar herhangi bir şekilde Bob Taylor, modern dünyanın kilit bir mimarıydı. York Times.

1961’de Taylor, modern bilgisayar faresinin geliştirilmesine yardım eden Stanford Araştırma Enstitüsü’ndeki Douglas Engelbart’a finansman yönelttiğinde Nasa’nın proje yöneticisi oldu.

Taylor, Arpa tarafından desteklenen araştırmacıları ülkedeki şirket ve kuruluşlara bağlamak için tek bir bilgisayar ağı oluşturulmasını 1966 yılında Pentagon’un Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (Arpa) için çalışıyordu.

Taylor, bilgisayar sistemleri aracılığıyla araştırmacılarla iletişim kurmak için üç ayrı terminal kullanması gerektiği konusunda hayal kırıklığına uğradı.

Bilindiği gibi Arpanet, internete dönüştü. Taylor’un öngördüğü gibi, sınırlı iletişim aracı, insanlara ansiklopedilerden yatırım tavsiyesine kadar her şeye erişebilen bir sisteme dönüştü.

Birkaç yıl sonra Taylor, Xerox’un ünlü Palo Alto Araştırma Merkezi’nde (Parc) çalışmaya devam etti ve orada öncü bir kişisel bilgisayar olan Alto’yu yaratan bir takım yönetti.

Alto, her araştırmacıya, oda büyüklüğünde bir anabilgisayar üzerinde zaman ayırmak yerine, tek bir iş istasyonu sağladı. Kullanıcıya, bilgisayar dilinde metin komutları yazmak yerine simgeleri, pencereleri ve menüleri kullanarak cihazı kumanda etmesini sağlayan bir grafik kullanıcı arabirimi kullanmak üzere tasarlandı.

Bu teknoloji Microsoft’un Windows yazılımına ve Apple bilgisayarlarına ilham kaynağı oldu.

Taylor mühendis ekibi ayrıca ethernet ve Microsoft Word olan bir kelime işlemci programının geliştirilmesine yardımcı oldu.

1999’da Taylor Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası ödülüne layık görüldü. 2004 yılında, kendisi ve diğer Parc araştırmacılarına National Academy of Engineering’den “ilk pratik ağa bağlı kişisel bilgisayarlar” geliştirilmesi için Draper ödülü verildi.

1990’lı yıllarda Taylor, Digital Equipment Corporation için Palo Alto’daki Systems Research Center’ı yönetti. Laboratuvar, ilk internet arama motorlarından biri olan AltaVista’yı yaratmaya yardım etti. Taylor 1996’da emekli oldu.

Kurt’a ek olarak oğulları Erik ve Derek ile üç torun hayatta kaldı.

Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2017/apr/15/robert-taylor-internet-computer-pioneer-dies

BENZER KONULAR
reklam
reklam