Sosyal medyada gördüğünüz her kareye inanmayın

05 Ağustos 2017 106 0

Sosyal medyadaki “sahtekar” paylaşımların insanların hayatına olumsuz etki ettiğini savunan “online zorbalığı” önlemek yönünde çalışmalar yapan Ditch the Label, ‘Instagram yalanında mı yaşıyorsunuz?’ isimli ilginç bir projeye imza attı.

Instagram gibi sosyal medya platformlarında yansıtılan “mükemmel hayatların” gerçeği yansıtmadığını gözler önüne seren bir çalışmaya imza atan sivil toplum örgütü, gençlerin sosyal medyada karşılaştığı online zorbalık ile ilgili araştırmasının sonuçlarını da yayınladı.

Siber zorbalığa maruz kalmamak için pek çok gencin kendisini bu sahte dünyaya uydurmak zorunda kaldığının altını çizen ve 10 bin geç ile yüz yüze yapılan çalışmaya göre, her yüz kişiden 42’si Instagram’da online zorbalığa maruz kaldığını belirtiyor.

10 bin genç ile yüz yüze yapılan çalışmaya göre, Instagram bu tarz saldırıların en çok yaşandığı platform olarak öne çıkıyor.

Finlandiyalı Instagram fenomeni Sara Puhto, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada pek çok kişinin kullanıcıları nasıl aldattığını gözler önüne sermek için ilginç bir projeye imza atmıştı.

Sosyal medyada pek çok kullanıcının aslında olmadıkları bir kişiymiş gibi davrandığının altını çizen 20 yaşındaki Puhto, sahte fotoğraf karesi ile gerçeğini aynı kadrajda buluşturarak kendi Instagram hesabından yayınlamıştı.

Sosyal medya kullanıcılarına sahte bir dünya sunulduğunun altını çizen Puhto, bu durumun pek çok kişiyi olumsuz etkilediği nedeniyle böyle bir adım attığını belirtiyor.

İngiliz bilim insanlarına göre insanlar genelde üzerinde oynama yapılmış fotoğrafları tespit etmekte zorlanıyor.

Photoshop ve filtrelerin fotoğrafçılığın ayrılmaz bir parçası olduğu günümüzde bir karenin gerçek olup olmadığını anlamak amatör bir göze sahip olan bizler için hiç de kolay değil.

BENZER KONULAR
reklam
reklam