TBD, Avrupa’nın bilişimde lider ülkelerini Türkiye’de buluşturuyor

13 Nisan 2018 172 0

TÜRKİYE BİLİŞİM DERNEĞİ (TBD) GENEL BAŞKANI RAHMİ AKTEPE: “BİLİŞİMDE AVRUPA PAZARINDA ÜRETİCİ VE İHRACATÇI OLMALIYIZ”

Türkiye Bilişim Derneği (TBD), Avrupa dijital tek pazarında Türkiye’nin de söz sahibi olması için önemli bir adım attı. Avrupa bilişim politikalarını belirleyen ve Avrupa’nın bilişimde en büyük sivil toplum kuruluşu olan Avrupa Mesleki Bilişim Dernekleri Konseyi (CEPIS), TBD’nin girişimiyle 60’ncı yıl toplantısını Türkiye’de düzenliyor. “CEPIS 60th Council Meeting” isimli Konsey Toplantısı, Çırağan Sarayı’nda 32 Avrupa ülkesinin katılımıyla 14 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Son yıllarda bilişim sektöründe Türkiye’nin dünya ölçeğinde bir atılım gerçekleştirdiğinin altını çizen TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Türkiye, kamu kurum ve kuruluşları, STK’ları, firmaları ile bilişim sektöründe büyük bir yol kaydetti. Bilişimde sadece ithalatçı değil ihracatçı ülke olma yolunda ilerleyen Türkiye için Avrupa dijital pazarına yön veren bir kuruluşun üyesi olmak ve önemli bir toplantısına ev sahipliği yapmak çok önemli bir kazanım. Türkiye’nin bilişim sektörüne 47 yıldır yön veren bir STK olarak, ülkemizin Avrupa pazarında üretici ve ihracatçı olması için mücadelemize devam edeceğiz. Birlikteliğimiz ve Türkiye’yi tercih ettikleri için ayrıca CEPIS Başkanı Byron Nicolaides’e teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.


ŞİRKETLERİMİZİN AVRUPA’DA PAZAR PAYINI ARTIRMASI İÇİN ÖNEMLİ

Aktepe, CEPIS Genel Kurulu’nun Türkiye’de düzenlenmesine ilişkin şu bilgileri verdi:
“Avrupa dijital pazarından yer almamız için AB kriterlerini yerine getirmemiz gerekiyor. Türk şirketlerinin Avrupa pazarında korunması, pazar payını artırması ve bilişimde uygulanacak cezalardan haberdar olması için ülkemizin CEPIS ile işbirliği önem arz ediyor. TBD olarak bilişimin, toplumsal gelişime katkısının farkındayız. Bu nedenle bir yandan bilişim profesyonellerinin yetkinliğini artırmayı amaçlarken, diğer yandan da toplumun tüm kesimlerinde sayısal okuryazarlığı arttırmaya ve bölgeler arası uçurumu daraltmaya yönelik faaliyetlerimizi yürütüyoruz. CEPIS tarafından yürütülen “Dijital Yetenekler ve Meslekler Koalisyonu” insiyatifini (Digital Skills and Jobs Coalition) ve “Avrupa E-Yetkinlik Çerçevesi” (European e-Competence Framework) çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Uluslararası işbirliğinin ve bilgi paylaşımının çok önemli olduğunu biliyoruz. CEPIS’i Türkiye’de ağırlamaktan ve CEPIS sayesinde Avrupa ile ilişkilerimizi geliştiriyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

TBD İLE AVRUPA BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN GELECEĞİNİ KONUŞACAĞIZ

CEPIS Başkanı Byron Nicolaides, bilişimde dünyanın ilk sivil toplum örgütlerinden biri olan TBD’nin tüm STK’lar arasında üyeleri ve bilişim etkinliklerindeki katılımcı sayısı açısından Avrupa lideri olduğunu dile getirdi. Nicolaides, “Türkiye’de olmaktan ve önemli bir etkinliğimizi Türkiye’de gerçekleştirmekten mutluluk duyuyoruz. TBD ile Türkiye’nin Avrupa bilişim pazarında olması ve Avrupa’nın bilişimdeki geleceği için istişarelerde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak : BTHABER
BENZER KONULAR
reklam
reklam