TÜBİTAK’ın Umursamadığı Fakat Dünyada Ses Getiren 5 Türk Projesi

25 Şubat 2017 181 0

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu yani kısaca TÜBİTAK, bilim ve teknolojiyi teşvik etme ve yönlendirme amacı ile kurulmuş olsa da, son birkaç senedir maalesef bu amacın yakınından bile geçememekte.

Özellikle sosyal medyada alay konusu haline gelen pek çok proje ile gündeme gelen TÜBİTAK, kabul ettiği projeler kadar kabul etmedikleri ile de  ön plana çıkıyor. TÜBİTAK tarafından kabul görülmemiş, ya da alay konusu olacak projelerin arkasında kalmış pek çok proje, yurt dışında bilim ve teknolojiye gereken önem ve değeri veren çoğu kurum tarafından deyim yerinde ise havada kapılıyor. İşte bizde bu videomuzda o projelerden ön plana çıkanlarını, gelecek vaadedenleri derledik.

1- Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe

TÜBİTAK’ın bölge sergisine dahi çağrılmayan projeyi ABD’deki Genius Olimpiyatları’na gönderen gençler, 2 bin 450 proje arasından dünya 1’incisi olarak döndü

 

2- İlayda Şamilgil

Özel MEF Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil, “First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasında, 70’e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu.

 

3- Tuna Ilgın Kozak

10. sınıf öğrencisi Tuna Ilgın Kozak, TÜBİTAK’ın yüzüne bile bakmadığı, maden ocaklarında hayat kurtarmaya yönelik projesiyle başarıdan başarıya koşuyor.

4- Kaan Alper

Gaziantep Özel Deva Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Kaan Alper, TÜBİTAK’ın projelerini kabul etmemesiyle ilgili görüşlerini açıkladı.

 

5- Barış Aksoy

TÜBİTAK’ın matematik yarışmasında sunduğu proje ‘seviye üstü’ bulunarak reddedilen Paksoy’a, Almanya’nın önde gelen üniversitelerinden biri burs verdi.

BENZER KONULAR
reklam
reklam