Türkiye’deki bilimsel araştırmalara, projelere ve yatırımlara destek vermek amacıyla kurulan TÜBİTAK, son dönemde daha çok reddettiği projelerin yurt dışında elde ettiği başarılar ile anılmaya başladı.

Örneğin, Antalya TED Koleji’nde eğitim gören 11. sınıf öğrencisi İrfan Efe Boztepe ve 10. sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun, şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık karides ve yengeç kabuklarından yara bandı üretti. Boztepe ve Dursun daha sonra bu projeyi TÜBİTAK’ın lise öğrencileri için düzenlediği bilim yarışmasına gönderdi. Ancak TÜBİTAK bölge jürisi, geçtiğimiz ocak ayında yaptığı değerlendirme toplantısında projeyi onay vermedi. Öyle ki,  jüri, projeyi bölge sergisine bile çağırmadı.

TÜBİTAK, yakın zamanda yaşanan benzer bir olay nedeniyle yine gündeme geldi: Mehmet Türker isimli 27 yaşındaki bir genç, kolları olmayan engellilerin sadece kafa hareketleri ve ağızlarıyla kontrol edebilecekleri GlassOuse adında bir fare keşfetti.

Üzerinde yer alan gyro sensörü vasıtasıyla yüze kolaylıkla takılabilen GlassOuse, engelli vatandaşların bilgisayar (Windows, Mac, Linux), tablet (Android) ya da telefon (Android) gibi cihazları kolaylıkla kullanmasını sağlayan ve Bluetooth bağlantısıyla çalışan bir teknolojiye sahip.

Mehmet Türker, TÜBİTAK’tan ret cevabını aldıktan sonra projesini Indiegogo’da fonlamaya sunuyor ve tüm dünyadan yoğun ilgi gören bu proje kısa süre içinde hedefinin %158’ini tamamlayarak ihtiyacının 1,5 katı desteğe ulaşıyor.

glassouse-3.jpg

Ayrıca, ismi dünya genelinde duyulan GlassOuse projesi dünyanın en saygın teknoloji yayınları arasında kabul edilen The Verge ve Digital Trends’e de haber oluyor.

glassouse.jpg

Ancak projenin başarısı bunlarla da bitmiyor. Apple ve Google, bu projeyi destekliyor, Öyle ki, GlassOuse, 2017 yılında Apple’ın dünya genelindeki Apple Store mağazalarındaki raflarda yerini alacak. Ayrıca projenin peşini bırakmayan bir dünya devi daha var: Google…

Mehmet Türker ise konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

Bizim projemiz reddedilen ne ilk ne de son proje. Rapor yazmak için zamanımız olmadığından bir danışmanlık şirketiyle anlaştık. Projemiz nedeni bilinmeyen bir şekilde reddedildi. Maalesef bizde raporun kalınlığı, akraba, çıkar ve cemaat ilişkileriniz daha önemli. Bu yüzdendir ki TÜBİTAK’ın milyonlarca dolarlık hibe ve teşviklerine rağmen, dünya pazarında satılan marka değeri olan bir tane bile ürün bilmiyorum, bilmiyoruz

İşte Mehmet Türker’in geliştirdiği GlassOuse projesini dünyaya tanıtan o video: