Türkiye’de Yerli İşletim Sistemi Pardus Kullanımı Zorunlu Hale Geliyor

18 Ağustos 2018 438 0

TÜBİTAK tarafından 2003 yılında geliştirilen ve piyasaya sürülen yerli işletim sistemimiz Pardus yeni güncellemeler ve geliştirmeler ile zorunlu hale geliyor. İlk olarak Havelsan‘da kullanılmaya başlanacak olan yerli işletim sistemi havacılık ve savunma sanayisinde öncülük edecek.

“Pardus Tüm Ülkeye Yayılabilir”

Bundan bir kaç ay önce Rusya lideri Putin‘in tüm ülke genelinde Windows işletim sistemlerini yasaklamak için harekete geçtiklerini ve yerli işletim sistemi kullanacaklarını açıklamışlardı.Her ne kadar Rusya olsa da, alınan bu kararı ülke geleceği açısından biz de desteklemiştik. Sonuçta size ait olan bir yazılımı sadece siz kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak düzeye getirdikten sonra “kimse sizi izlemeden ve gizli bilgilerinize erişemeden” gönül rahatlığı ile kullanmanıza olanak sağlayacak.

Bu da her alanda daha kolay ilerlemenizi ve gelişmenizi fitilleyecek. Aynı durum şimdi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde de gerçek olabilir. Havelsan‘ın almış olduğu karar doğrultusunda TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus işletim sistemi savunma sanayisinde ve havacılık sektöründe kullanılacak. Böylece yerli işletim sistemi ile, yerli yazılım ve teknolojik gelişmeler bizleri bekliyor olacak.

Süreç Beş Yıldan Oluşuyor

Havelsan bu konuda yerli işletim sistemini sırtlayarak taşıyacak ve kullanacak. Tabii ki 2003 yılına göre çok fazla gelişime ve ek içeriklere sahip olacak olan Pardus, hala geliştirilmeye devam ediyor. Eğer Havelsan yerli işletim sistemi ile başarılı olursa bundan sonraki aşamada diğer kamu kuruluşları, sanayi ve üniversiteler Pardus‘a geçiş yaparak yerli işletim sistemini kullanmaya başlayabilirler.

Tabii ki ilk başta Windows gibi bir işletim sisteminden vazgeçmek kolay olmayacaktır. Ancak zaman içerisinde TÜBİTAK‘ın geliştirmesi ve Pardus‘un destekleyeceği platformlar ihtiyaçları karşıladıktan sonra önümüzde bir engel kalmayacaktır. Zaten sağlıklı olan da bu değil mi ? Yerli işletim sistemi ülkemizin geleceği açısından gerçekten faydalı olacaktır.

Mesela şuanda okullarda Pardus işletim sistemi anlatılmıyor. Anlatılsa bile tırışkadan bir kaç konu gösterilerek geçiliyor. Halbuki Pardus işletim sisteminin öğrenilmesi, benimsenilmesi ve geliştirilmesi şart.

Hedef Milli Savunma Bakanlığı ve TSK

Yerli işletim sistemi Pardus ilk olarak Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı’nda yaygın hale getirilerek beş yıl içerisinde yayılması hedefleniyor. Türkiye’nin yerli işletim sistemi Pardus açık kaynaklı bir yazılım olduğu için virüs benzeri zararlı dosyaların bulaşma derdi de olmadan rahatlıkla çalışabiliyor.

Tabii ki TÜBİTAK yine Pardus’un en üst düzey güvenlik sistemlerine sahip olabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların tamamlanması ve hazır hale getirilip yaygınlaştırılması 2018’in ilk çeyreğine kadar sürecek.

Pardus işletim sisteminin en güncel sürümü olan Pardus 17.3 yayınlandı. Yeni sürüm ile birlikte gelen en önemli özellik Pardus Mağaza. Artık Pardus Mağazayı kullanarak kolayca yeni uygulama kurabilir, kurulu uygulamaları kaldırabilir, yeni uygulamaları keşfedebilirsiniz. Bunlara ek olarak ayrıca birçok iyileştirme gelmekte.

Detaylı bilgilere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Pardus 17.3 XFCE

Pardus 17.3 DDE

Pardus 17.3 Sürüm Notları

BENZER KONULAR
reklam
reklam