Ülkenin önde gelen üniversitelerinden mezun olmuş ve başarılı Bilgisayar mühendisi , mimarlık, elektronik mühendisi ve bilim adına bölümlerden mezun öğrenciler Yurt dışına yüksek lisans maksadı ile gidip askerlik korkusunda geri gelmiyorlar

Bir süre önce Cumhuriyet gazetesinde çıkan bir habere göre, yurtdışında eğitim görmek isteyen Türk öğrencilerin sayısı 2009’dan beri her yıl ikiye katlandı. Gazete, İstanbul’daki Robert Kolej’de öğrenim gören 196 lise son sınıf öğrencisinden 151’inin yurtdışı için eğitim başvurusu yaptığını bildiriyor.

Anadolu Ajansı, yaklaşık 90 bin Türk öğrencinin yurtdışında eğitim için her yıl 1,5 milyar dolar harcadığını kaydediyor. Ajansa göre, öğrenciler en çok İngiltere, Amerika, Malta, Kanada, Avustralya ve Almanya’yı tercih ediyor. Dünya Bankası kayıtlarına göre, yurtdışında en fazla öğrencisi bulunan ülkeler arasında Türkiye onbirinci sırada yer alıyor.

Yurtdışında yaşamak isteyen Türk gençlerinin çoğu, yabancı ülkelerdeki eğitimlerini tamamladıktan sonra iş aramaya başlıyor.

Bedelli askerlik her yıl olması gerektiğini savunan öğrenciler. Hayatımın en güzel dönemlerinde askere gitmek istemediklerini ve mesleklerinin kalem tutmak olduklarını dile getiriyorlar.
Bedelli askerlik uygulamasının yoklama kaçağı ve bakaya konumuna düşmüş olan ya da kişisel gerekçelerle askerlik görevini bedelli olarak yerine getirmek isteyen vatandaşların yaşadığı sorunlara çözüm olması bekleniyor.
2016 Kasım verilerine göre 520 bini kaçak, 80 bin de bakaya olmak üzere en az 600 bin vatandaş, bedelli askerlik düzenlemesi için çözüm bekliyor. Çeşitli gerekçelerle vatani görevini yapamayan vatandaşlar bedelli askerlik düzenlemesi yapılmasını talep ediyor.
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, bedelli askerlik sürecinin askerlik reformu sonrasında söz konusu olabileceğini ifade ediyor. Öncelikle ülkenin ihtiyacı olan askeri personel sayısının belirlenmesi gerektiğini ifade eden Bakan Işık, daha sonra askerlik süresi ve bedelli askerlik konusunda düzenleme yapılabileceğine dikkat çekiyor. Bedelli askerlik için yakın zamanda bir düzenleme ise öngörülmüyor

Türkiyeden Amerikaya Beyin Göçü Bedelli askerlik ile önüne geçileceğini dile getiriyorlar.