‘Yerli WhatsApp’ olarak da anılan PTT Messenger’ın kullanım tarihiyle ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’dan açıklama geldi.

‘Yerli WhatsApp’ olarak da anılan PTT Messenger geçtiğimiz haftalarda Başbakan Binali Yıldırım’ın kullanımıyla tanıtılmıştı. Bugün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT Messenger’in kullanım tarihini verdi.

Bakan Ahmet Arslan, “Yerli whatsApp’ın güvenliği konusunda çok iddialıyız. Biz bu sistemi öyle bir kriptolojiyle hazırlıyoruz ki, sadece gönderici ve alıcıyı irtibatlıyoruz. Bu irtibatlandırmadaki bilgiler, hiçbir şekilde depolanamaz. Hiçbir şekilde sisteme müdahale etme şansı yok. Vatandaşı buna inandıracağız” dedi.

Uygulamanın ne zaman bireysel hizmete başlayacağı sorusunu da yanıtlayan Arslan, “Önce kurumlar kullanacak. Kurumların yaptığı işlemler ve yazışmalar için. Sonra özel şirketlerin talepleri doğrultusunda hizmet vereceğiz. 6 ay sonra da bireysel hizmet başlayacak” dedi.

YERLİ WHATSAPP PTT MESSENGER NEDİR?

PTT’nin internet sitesinde yer alan bilgide, yerli WhatsApp olarak anılan PTT Messenger hakkında bir tanıtım duyurusu yayımlandı. Yayımlanan duyuruda, PTT Messenger hakkında bazı detaylar paylaşıldı. İşte o duyuru;

“PttMessenger, güvenliği dünyaca ispatlanmış metodoloji ve teknolojiler dikkate alınarak geliştirilmiştir.

Farklı fonksiyonlar için farklı uygulamalar kullanmak yerine PttMessenger, kaynak kullanımı optimize edilmiş şekilde çok fonksiyonlu kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

PttMessenger, platform bağımsız çalışabilir yapısı ile etkin bir erişilebilirlik sağlamaktadır.

PttMessenger, tamamen millî mühendislik kabiliyetleriyle geliştirilmesi nedeni ile, güncellenmeye elverişli bir tasarıma sahiptir.”