Üniversitelerde Son Zamanların Üçlemesi: İmza, Not korkusu, Ders dinlememe

15 Aralık 2018 55 0

Merhaba. Umarım herkes için güzel bir hafta olur. Size bu haftaki yazımda Baba(Godfather) üçlemesi gibi bir başlık atarak kafamdaki deli soruları aktaracağım. 21. yy bir bakıma da teknoloji çağı olarak kabul edilen bu dönemde artık bilgiye ulaşmak çok kolay hale geldi. İnternet, sosyal medya ve akıllı telefonlar bilinçli kullanıcı ve öğrenciler için neredeyse biçilmez kaftan. Buraya kadar her şey çok güzel ve bu söylediklerim artık herkes tarafından bilinmektedir.

Fakat üniversiteler yani bilgi ve meslek edinme yuvalarında bazı bölümler ve fakültelerde, derslere katılım için zorunlu imza şartı olmasa ya da şöyle anlatayım akademisyenler, öğrencilere devamsızlıktan bırakırım korkusu yaşatmaz ise neredeyse öğrencilerin yüzde sekseni derse girmiyor. Ancak öğrenciler devamsızlıktan kalma ve buna birde zor soru sorma ve dersi geçememe korkusu eklenince derse geliyorlar.

Fakat belirtmek isterim ki tüm öğrenciler için bu durum söz konusu değil.  Bunu da belirttikten sonra yazıma devam edeyim. Diyelim ki öğrenci zorla derse geldi efendimm. Bu seferde öğrenciler ders esnasında ya uyumayı, ya pasif uyumayı yada “siber aylaklık” yapmayı seçiyor. Burada gördüğünüz gibi yeni bir kavram karşımıza çıktı. Siber Aylaklık, yani öğrencilerin ders sırasında dersleri ile ilgilenmeyip, hocayı dinlemeyip sosyal ağlarla ilgilenmesi, arkadaşları ile iletişime geçmesi ve sosyal ağlarla zaman geçirmesi anlamına gelmektedir. Tamda burada işte size kafamda çözümünü bulamadığım deli sorularım geliyor. Sıkı durun ve hazır olun.

1) Öğrenciler neden imza zoru yani devamsızlıktan kalma korkusu ile derse getiriliyor?

2) Derste öğrenciler neden siber aylaklık yapıyorlar?

3)Öğrencilere imza ve not korkusu yaşatmadan derse getirip, ders dinlemelerini nasıl sağlayabiliriz?

Sayın okuyucularım bu sorular sizleri sınav yapar gibioldu ama isterseniz birlikte bir beyin fırtınası yapalım. 21.yy’da bilgiyeerişmek çok kolaysa ve aynı zamanda üniversitede anlatılan dersler ve dersnotları, konular internette kolay bir şekilde bulunuyorsa ve yapılan sınavlardabu ezber bilgilerden oluşuyorsa öğrenci neden derse gelsin.

Hadi öğrenciyizorla derse getirdin, bu derse nasıl motive edeceksin, sanki bir töre evliliğigibi boşanmak yasak ise. Sayın okurlarım, aslında bu sorular daha da çeşitlendirilebilir.Gelelim şimdi bu dediklerimi desteklemeye. 2015 yılı PISA raporlarında Türkiye70 ülke arasında 52. sıraya geriledi ve sonuç olarak PISA raporlarındaTürkiye’de 15 yaşındaki gençlerin okuduğunu anlamadığı ortaya çıkmıştır.

Bunu PISAdirektörü Andreas Schleicher’e sorduklarında şöyle cevap verdi: “Anlattıklarınızartık gereksiz ve çağın dışında, ezber. Bundan vazgeçmedikçe bu durum daha dailerleyecek. Türkiye artık bilgiyi pratiğe geçirmeyi bilmeli” ifadelerinikullanmıştı.

Acaba saptamaları doğru mu? Okullarda, üniversitelerde artıkgereksiz ya da çağa ayak uymayan, pratiğe geçirilemeyen bilgiler miezberletiliyor pardon öğretiliyor. Gelelim ikinci soruma, yeni, yolda, tazeçıkacak olan “Üniversitelerde siber aylaklık yapma nedenlerinin ortayaçıkarılması” başlıklı çalışmamda çarpıcı veriler ortaya çıktı.

Öğrencilerdenbiri aynen şu ifadeyi kullandı: “Öğretilmeye çalışan bilgi internette var. Hocagelip sunumu okuyor ve gidiyor. Hocadan daha iyi anlatan kişiler ve youtubekanalları var.” Peki, önerin nedir? Dediğimde : “ Eğlenceli ve ilgi çekici birders ortamı oluşturulmalı. Materyaller farklılaştırılmalı ve bazı derslergerçekten uzaktan eğitim ile yapılmalı” cevabını verdi.

Öğrencinin bu cevabıaslında üçüncü sorunun da cevabı gibi gözüküyor. Yanlış giden bir şeyler olduğuapaçık ortada. Artık öğrenci üniversitelere sadece diploma almaya geliyor. Eskilise düzeyi sanki üniversitelere kaydı gibi gözüküyor.

Sonuç olarak, anlaşılano ki eğitim-öğretimden sorumlu olanların, planlayıcıların artık müfredatyaparken çağa uygun derslerin eklenmesi, daha çok öğrenciye motivasyonsağlayacak eğitim ortamlarının sağlanması ve üniversitede çalışan öğretimelemanlarının kendilerini güncelleyip, güncel ve öğrenciye yol gösterecekbilgileri aktarmaları gerekiyor. Şu bilinmelidir ki, üniversiteler bilim yanigerçeği arama peşinden gidemezse bu ileri de Türkiye’nin başına daha da dertleraçacaktır. Üniversite, sadece dört duvardan ibaret değildir! Bunun biran önceidrak edilmesi gerekilmektedir. Yoksa çok geç olabilir.

Sevgi ve İyilikle.   

Doç.Dr. Deniz Mertkan GEZGİNDiğer Yazıları
Trakya Üniversitesi
BENZER KONULAR
reklam
reklam