Yap Robotu Git Amerikaya

25 Şubat 2017 118 0

İstanbul Beykoz’da yer alan Dereseki Mahallesi’nde sondaj için açılan 70 metre derinliğindeki kuyuya düşen sevimli köpek Kuyu, AFAD ekipleri ve hayvanseverlerin yoğun ve sabırlı çalışmalarıyla 10 günün sonunda kurtarılmıştı. 

Bu süreçte herkes elinden gelen tüm çabayı ortaya koymuş, Kuyu’nun çıkarılması için fedakârca çalışmıştı. Elinden gelen tüm çabayı ortaya koyan, fedakârca eyleyenlerden biri de Bahçeşehir Okulları Fen ve Teknoloji Lisesi Robotik Takımı INTEGRA’ydı.

INTEGRA, kurtarma çalışmalarına katkıda bulunmak ve Kuyu’yu düştüğü yerden kurtarmak için robotik kol tasarladı. Robotik kol bir insanın girmesinin mümkün olmadığı o kuyuya girerek kurtarma çalışmaların katkı sağladı.

Türkiye’nin önde gelen okullarında yapılan ve geleceğe önem vaaz eden projelerin hepsi genellikle amerikaya davet ediliyor.

Projelermiz gitmese bile beyin göçü erken yaşta başlıyor. Bunun önlemlerinin alınması lazım olduğnu dile getiren bakan beyin göçü yapmamız lazım

Ankara’daki Bilkent Üniversitesi siyaset bilimi uzmanı Aykan Erdemir, darbe girişiminin ve sonrasında yaşanan gelişmelerin akademisyenler için çok zararlı bir ortam oluşturduğunu söylüyor. Washington’daki Demokrasileri Savunma Vakfı’nda araştırmacı olan Erdemir, “Türk hükümetinin, hak ve özgürlüklerin akademisyenler için paradan daha önemli olduğunu anlaması gerekiyor” şeklinde konuşuyor.

Dünyanın en iyi düşünce kuruluşlarının, demokrasinin ve özgürlüklerin en fazla geliştiği ülkelerde bulunmasının tesadüf olmadığını söyleyen Erdemir, “Ankara demokratikleşme adımlarını atmadan, Türkiye’de başarılı akademisyenlerin hizmet vermesi olası görünmüyor” diyor.

BENZER KONULAR
reklam
reklam