Yazılımcı olmadan Girişimci olmak

06 Temmuz 2017 111 0

Türkiye son 5 yıldır karşımıza çıkmakta olan girişimcilik kelimesi ve bilişim ile bunu birleştirince ortaya çıkan çok bilmişlik fakat az iş tabanlı haberler ve makaleler karşımıza çıkmaktadır. Bu haftaki makalemde bu konuyu ele almak istiyorum.

Türkiye şartlarında yazılımcı içermeyen bir ekibin başarılı bir İnternet girişimi çıkarması mümkünatı yoktur. Son zamanlarda girişimcilik etkinliklerinde tanıştığımız çoğu girişimci olmak isteyen arkadaş, fikirlerinin hazır olduğunu, ekip kurduklarını, tek eksiklerinin bunları hayata geçirecek bir programcı olduğunu söyleyip ne yapmaları gerektiğini sormaktadır. Hatta bazıları yazılımı dışarıdan bir şirkete parayla yaptırarak çok rahat bir şekilde başarılı olabileceklerini düşünürler. Bu tarz düşünceye sahip kişilerin sayısının son zamanlarda çok arttığını fark ettiğimden dolayı bu yazıyı yazmak zorunda hissettim.

Ekipte yazılım alanında bir bilgi sahibi yok peki bu sorunları ne yapacaksın Örneğin,

Yazılım geliştirmek oldukça zahmet isteyen ve yılların deneyimiyle yapılabilecek bir iş. Eğer ekipte deneyimli bir yazılımcı yoksa fikrin hayata ne sürede geçirilebileceği ve bu sırada ortaya çıkabilecek problemler kurucular tarafından fark edilemiyor

Ekibin aldığı geribildirimlere ayak uyduramıyor, ürününde hızlı değişiklikler yapamıyor. Bir startup’ın en önemli özelliği kullanıcılardan gelen geribildirimlere hızlı tepki verebilmesi ve mümkün olan en kısa sürede en çok şeyi deneyerek, ürününü geliştirebilmesidir. Startup’ların %80’ni batmaktadır.

Araştırmalara göre startup’ların %90’ı batmaktadır. Batan girişimlerin en önemli sorunları da ürün geliştirmeyle ilgili olduğu bilinmektedir. Eğer girişimci olmak istiyorsanız güzel bir ekip ve o ekibin içinde yazılım geliştirmeden anlayan birisi yada hızlı bir şekilde yazılım gelişirmeyi öğrenmelisiniz. İnternet üzerindeki kaynaklara erişiminin bu kadar olduğu bir dönemde programlama bilmemek bahane olamaz.

Peki, bir Facebook yazma niyetiniz yoksa, ya da diğer tabirle o kadar büyük düşünmeye henüz başlamadıysanız, kodun kral olduğunu anlamanız gereken noktadasınız demektir.
Bütün yazılımcılar dünyayı değiştiremez; lakin dünyayı genelde yazılımcılar değiştirir.

Bunun temel sebebi de, sadece kod yazmayı bilmeleri değil, geliştirilen sistemlerin temelde nasıl şeyler olduğunu anlayabilmeleridir.

Üzerinde yaşadığımız dünya aşağı yukarı tümüyle kodlar üzerine dönmekte olduğundan, kod yazmaya bir yerinden başlamak her girişimci için temel değerdedir. Bunu göz ardı etmemek gerekir.

Söz konusu yazılım olduğunda ortada mucizeler yoktur. Bir makineye girdi olarak ne verirseniz, çıktı olarak onu alırsınız. Kod yazmanın güzelliği, bir makineye doğru girdileri doğru sırayla verebilmenin ardından çıkan sonuca bakıp “bunu ben yaptım” diyebilmektir.

 

BENZER KONULAR
reklam
reklam